MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cztery centra kultury i innowacji w jednym. Marszałkowski projekt nabiera kształtów

wixad
Młyn Energii w Grudziądzu powstanie za dwa lata
Młyn Energii w Grudziądzu powstanie za dwa lata Repr. Piotr Bilski
W ciągu kilku lat powstać ma sieć regionalnych placówek promujących naukę i kulturę w regionie. Już cztery miasta przystąpiły do projektu.

Powstałe pod koniec 2022 Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji i Innowacji to instytucja, która zajmować się będzie popularyzowaniem wiedzy, edukowaniem i promowaniem innowacji. Centrum ma tworzyć bazę dla nowych ofert kulturalnych oraz edukacyjnych i prezentować osiągnięcia regionu w w tej dziedzinie. CEI ma również promować nowe technologie i wiedzę naukową.

Siedzibą Centrum jest Toruń, ale w skład Centrum weszły cztery oddziały, które zarządzane będą autonomicznie: Centrum Edukacji Astronomicznej w Toruniu, „Młyn Energii” w Grudziądzu, „Energia Włocławka” w Włocławku oraz „Energia Inowrocławia” w Inowrocławiu.

Grudziądz postawił na Młyn

W Grudziądzu podpisana została już umowa o dofinansowanie prac dostosowaniu na potrzeby projektu zabytkowego (funkcjonującego od Średniowiecza) Młyna Górnego. Łączna wartość projektu to prawie 76 mln zł z czego prawie 50 mln zł stanowić będzie dofinansowanie unijne.

Młyn Energii ma zostać otwarty dla zwiedzających w grudniu 2026. Będzie to pierwsza marszałkowska instytucja kultury w Grudziądzu.

Inowrocław stoi solą

W połowie ubiegłego roku umowę w sprawie budowy podobnego centrum podpisały władze Inowrocławia. Obiekt powstać ma zostać zbudowany na należącej do miejscowego samorządu działce przy ul. Prymasa Józefa Glempa. Koszt "Energii Inowrocławia" szacowany jest na na 30 milionów. Powstaną w nim sale wystawiennicze, w których prezentowane będą m.in. najstarsze ślady górnictwa solnego i eksponaty związane z wydobywaniem soli. Zaprezentowane zostaną również przedmioty wykonane z brył i koralików tego minerału. Główną atrakcję będzie symulator 5D z efektami specjalnymi, zbierający zwiedzających w wirtualną podróż do wnętrza kopalni. Odwiedzającym zaprezentowane zostaną sylwetki wybitnych postaci z Inowrocławia. Obiekt uzupełni strefa gastronomiczna, sklep z pamiątkami i przestrzeń konferencyjno-koncertowo-kinowa.

Włocławek pochwali się noblistą i przemysłem

List intencyjny w sprawie stworzenia „Energii Włocławka” podpisany został w marcu tego roku. Włocławskie Centrum powstanie przy ulicy Brzeskiej, w miejscu, w którym prawie 150 lat wcześniej powstała destylarnia i octownia. Jego zadaniem będzie promowanie lokalnej kultury, historii i tradycji oraz aktywizacja miejscowej społeczności. Włocławek chce odwołać się do bogatej tradycji miejscowego przemysłu (m.in. celulozowego), ale również przywołać wielkie postaci m.in. Tadeusza Reichsteina, który w 1950 otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii ( opracował metodę syntezy witaminy C) oraz Józefa Tykocińskiego, nazywanego ojcem filmu dźwiękowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska