Jak sztuczna inteligencja widzi Polaków? Grafiki dają powody do zadowolenia, ale nie wszystkie. Zobacz sam

Anita Persona
Anita Persona
Sprawdziliśmy, jak sztuczna inteligencja widzi Polskę i Polaków i użyliśmy do tego popularnego kreatora graficznego. Efekty okazały się zaskakujące i w niektórych aspektach mogliśmy poczuć się skomplementowani, ale w innych już niekoniecznie. Zobaczcie sami.
Sprawdziliśmy, jak sztuczna inteligencja widzi Polskę i Polaków i użyliśmy do tego popularnego kreatora graficznego. Efekty okazały się zaskakujące i w niektórych aspektach mogliśmy poczuć się skomplementowani, ale w innych już niekoniecznie. Zobaczcie sami. Hitesh Choudhary/Unsplash
Sprawdziliśmy, jak SI widzi Polskę i Polaków. Może to też pokazywać, w jaki sposób widzą nas inni na świecie, bo algorytmy sztucznej inteligencji bazują przecież na syntezie danych zebranych w bezkresie Internetu. Jaki jest efekt? Sprawdźcie sami.

Spis treści

Sztuczna inteligencja, czyli futurystyczna wizja z dawnych filmów, która staje się naszą rzeczywistością. Technologia do niedawna kojarzona z fikcją poszczególnych twórców w ostatnim czasie znacznie zyskuje na popularności. Wszystko za sprawą dostępnych w sieci narzędzi opartych właśnie na SI, wśród których prym wiodą chatboty, jak ChatGPT od OpenAI, a także kreatory graficzne. W ostatnim przypadku najgłośniejszym przykładem jest program Midjourney, pozwalający użytkownikom na kreowanie wręcz niezwykłych obrazów jedynie na podstawie komend użytkowników.

Kreator graficzny SI – niezwykłe obrazy wymagają kreatywności

W kontekście narzędzi działających w oparciu o SI powstało wiele kontrowersji. Główne z nich dotyczą praw autorskich, bowiem w odpowiedzi na zapytanie kreatory tego typu przeszukują, analizują i łączą to, co są w stanie znaleźć w sieci. Należy bowiem pamiętać, iż technologia ta działa na systemach uczenia maszynowego, więc sama nic nie tworzy. Niemniej z tej „analizy” powstaje ostatecznie coś nowego, a w dodatku pojawia się pewien czynnik zewnętrzny w postaci samych użytkowników. To oni bowiem wykazując się kreatywnością, formułują komendy, na podstawie których ostatecznie tworzone są obrazy i w ten właśnie sposób mamy tu również czynnik „twórczy”.

Obecnie ustawodawstwo w poszczególnych krajach stara się jak najszybciej opracować nowe regulacje związane z SI. Tymczasem użytkownicy mogą cieszyć się mnogością zastosowań tychże narzędzi i skwapliwie z tego korzystają.

Polska i Polacy oczami SI

Kreatory graficzne SI dostarczyły nam dotychczas już wielu ciekawych materiałów, w tym też takich, które bezpośrednio związane są z grami czy filmami. Tego typu treści znajdziecie w naszym serwisie, ale tym razem postanowiliśmy jednak zapytać sztuczną inteligencję o nasz kraj, a konkretnie, jak widzi Polskę i Polaków. Trzeba przyznać, że obrazy stworzone w poszczególnych kontekstach nas zaskoczyły. Okazuje się bowiem, że według sztucznej inteligencji jesteśmy ładni zawsze mocno tradycyjni. Co więcej, sztuczna inteligencja pogubiła się nieco w czasie i przestrzeni, bowiem trudno było osiągnąć efekty niełączące się z czasami XIX i XX wieku. Mamy więc nawiązania między innymi do okresu PRL. Wyszło dość zabawnie. Sprawdźcie efekty naszych zabiegów w galerii poniżej.

Jak SI widzi Polskę i Polaków? Sprawdź w galerii:

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Oszuści 2 - oferty wyjazdów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gra.pl Gra.pl