„Krakowskie potwory”. Andrzej Chyra kiedyś i dziś. Gra w filmach, serialach, teatrach i bywa reżyserem! Zobacz, jak się zmieniał na przestrzeni lat

Magdalena Bohdanowicz
Magdalena Bohdanowicz
Andrzej Chyra na przestrzeni lat kariery dowiódł, że talentu nie sposób mu odmówić. Wcielał się z powodzeniem w role tragiczne, jak i komiczne, dowodząc, że odnajdzie się na planie filmowym „Komornika”, jak i serialu „Świat według Kiepskich”. Jego talent talent wielokrotnie doceniono. To laureat Orłów i Złotych Lwów, a jego kreacje w filmach nawet wiele lat po premierze nie tracą na mocy. Zobacz, jak przez lata zmieniał się ten ceniony aktor i reżyser. W galerii publikujemy wyjątkowe zdjęcia!

Andrzej Chyra kiedyś i dziś. Tak się zmieniał na przestrzeni lat

Andrzej Chyra urodził się 27 sierpnia 1964 w Gryfowie Śląskim. To ceniony aktor i reżyser, który ma na koncie liczne filmy, seriale i sztuki teatralne. Jego talent wielokrotnie doceniono - ma na koncie dwa Orły i Złote Lwy.

Andrzej Chyra - dzieciństwo, kariera

Chyra liceum kończył w Lublinie. Później obrał kierunek na stolicę Polski - w 1987 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a w 1994 r. ukończył studia na Wydziale Reżyserii tejże uczelni. W latach 90. był drugim reżyserem talk-show „Wieczór z Alicją". Jako aktor debiutował w 1993 r. rolą Benvollo w filmie „Kolejność uczuć” w reż. Radosława Piwowarskiego. Lata później, w styczniu 2013 r., zadebiutował także jako reżyser operowy, reżyserując w Operze Bałtyckiej „Graczy” Szostakowicza-Meyera.

Andrzej Chyra - nagrody, wyróżnienia

Niedługo później, w 19991 r., Chyra na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbierał swoją pierwszą nagrodę - Złotego Lwa. Wyróżnienie otrzymał w kategorii pierwszoplanowa rola męska - wcielił się w Gerarda Nowaka w filmie „Dług” Krzysztofa Krauzego. Ponownie odbierał wyróżnienie w 2005 r. za pierwszoplanową rolę tytułowego „Komornika” w reż. Feliksa Falka oraz w 2013 za rolę w filmie „W imię...” Małgorzaty Szumowskiej.

Za role w filmie „Dług” i „Komornik” Chyra został również uhonorowany Polską Nagrodą Filmową - Orłem. Był do niej niejednokrotnie nominowany - wszystko za sprawą brawurowych kreacji w filmach „Wszyscy jesteśmy Chrystusami" (2006) Marka Koterskiego, „Katyń” (2008) Andrzeja Wajdy, „Wszystko, co kocham” (2011) Jacka Borcucha, „Mowa ptaków” (2020) Xawerego Żuławskiego, „Śniegu już nigdy nie będzie” (2021) Szumowskiej i Michała Englerta oraz „Wszystkie nasze strachy” Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta (2021). Doceniono również jego kreację stworzoną na deskach teatru TR Warszawa, gdzie wcielił się w postać Roya M. Cohna w przedstawieniu „Anioły w Ameryce” Tony’ego Kushnera. Lista wyróżnień na tym jednak się nie kończy. W 2019 r. Andrzej Chyra otrzymał Specjalną Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za całokształt twórczości.

Andrzej Chyra - życie prywatne

Andrzej Chyra przez pewien czas był stałym gościem serwisów plotkarskich, rozpisujących się o jego związku z aktorką Magdaleną Cielecką. Dla niej porzucił swoją żonę, aktorkę i reżyserkę castingową Martę Kownacką. Związek z Cielecką jednak po dekadzie powrotów i rozstań ostatecznie się rozpadł, a aktor związał z Pauliną Jaroszewicz. W 2015 r. para powitała na świecie syna.

Tak zmieniał się Andrzej Chyra. Publikujemy archiwalne zdjęcia

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn