MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w języku polskim. Rada Języka Polskiego przyjęła zmiany. Częstochowianin i Katowiczanin pojadą Fordem

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Szczegółowe zasady znajdziecie Państwo w naszej galerii. Zobaczcie
Szczegółowe zasady znajdziecie Państwo w naszej galerii. Zobaczcie Pixabay
Rewolucyjne zmiany w języku polskim! Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN przyjęła zmiany zasad pisowni, które będą prawdziwą rewolucją. Sprawdź nowe zasady pisowni, aby samemu nie zrobić "byka".

Już niedługo "Katowiczanin" i "Częstochowianin" zastąpią "katowiczanina" i "częstochowianina", a do pracy pojedziemy "Fordem", a nie "fordem". Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN ogłosiła że na posiedzeniach w dniach 7 listopada 2022 r., 3 lutego 2023 r. oraz 22 stycznia 2024 r. uchwaliła zmiany zasad ortografii. Mamy jednak dobrą wiadomość zmiany wejdą dopiero od 1 stycznia 2026 roku.

NOWE ZASADY PISOWNI ZNAJDZIECIE W NASZEJ GALERII. SPRAWDŹCIE!

Rada Języka Polskiego przyjęła zmiany w języku polskim

Rada uznała, że wprowadzenie tych zmian, dotyczących wyłącznie tzw. konwencjonalnych zasad pisowni, przyniesie korzyść w postaci uproszczenia i ujednolicenia zapisu poszczególnych grup wyrazów i połączeń, eliminacji wyjątków, a także likwidacji przepisów, których zastosowanie jest z różnych powodów problematyczne, np. wymaga od piszącego zbyt drobiazgowej analizy znaczeniowej tekstu.

To zaś przyczyni się do zmniejszenia liczby błędów językowych oraz – być może – umożliwi piszącym skupienie się na innych niż ortograficzne aspektach poprawności tekstu. Rada zaznacza, że większość z wprowadzonych zmian była postulowana już wiele lat temu, jednak z najrozmaitszych powodów nie udało się wcześniej nadać im mocy obowiązującej.

Aby dać wszystkim osobom oraz instytucjom, zwłaszcza wydawcom, autorom słowników i programów szkolnych, czas na przygotowanie się do nowej sytuacji, Rada postanowiła, że uchwalone zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. - tłumaczy zmiany Rada Języka Polskiego.

Zmiany w języku polskim. Będziemy robić mniej błędów?

Kompetencje Rady Języka Polskiego do ustalania zasad ortografii i interpunkcji są potwierdzone w art. 31 ust. 1 Ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (z późn. zmianami) i nie ma innej instytucji czy instancji, która by takie kompetencje posiadała.

SPRAWDŹ NOWE ZASADY PISOWNI OBOWIĄZUJĄCE W JĘZYKU POLSKIM. SZCZEGÓŁY W GALERII

Rada wyraża przekonanie, że tak zaplanowane działanie doprowadzi do wznowienia ciągłości polskiej kodyfikacji ortograficznej, przerwanej w 1963 roku, a to będzie spełnieniem postulatów płynących z różnych środowisk, nie tylko językoznawczych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Najwięksi przegrani wyborów do Europarlamentu 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni