Tak mieszka architekt wnętrz. Zajrzyj do wyjątkowego loftu Przemo Łukasika. Niesamowity projekt mieszkania dla rodziny – galeria zdjęć

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 16 lat
Zaglądamy do Bolko Loftu, czyli niesamowitego domu polskiego architekta na terenie kopalni. Zobacz, jak urządził swój domowy azyl Przemo Łukasik. Ten 200-metrowy loft na Śląsku zachwyca już od progu. To miejsce idealne do życia z rodziną i spotkań z przyjaciółmi.

Co to jest Bolko Loft? Nietuzinkowy pomysł na wyjątkowe wnętrze

Bolko Loft, czyli wyjątkowy dom Przemo Łukasika w Bytomiu zachwyca. Ten nietuzinkowy projekt mieszkania w loftowym stylu był nominowany m.in. do konkursu Mies van der Rohe Award i wygrał rywalizację w Leonardo Competition. To jednak nie są jedyne prestiżowe nagrody, jakie zdobył ceniony architekt i jego pracownia Medusa Group.

Pomysł na strefę dzienną w loftowym stylu
100-metrowa strefa dzienna w industrialnym stylu. Zobacz w galerii, jak się urządził znany architekt. Bartek Barczyk

Przemo Łukasik już od dziecka jest związany ze Śląskiem i właśnie tu zaadoptował prawie 200-metrową przestrzeń́ industrialną na mieszkanie dla swojej rodziny. Bolko Loft zlokalizowany jest na terenie kopalni, a sąsiadami architekta są̨ pracujący tu górnicy.[/b] Projekt domu nie jest wyszukany, a wręcz surowy, dlatego idealnie wpasowuje się w prostą industrialną architekturę Śląska.

– Mój dom może być szczerą odpowiedzią̨, bo poza tym, że przetrwał, utrzymał historię, stał się domem dla moich Synów. Nie wyburzyłem go, a ocaliłem – nie dla świata, ale dla mnie i moich Dzieci. Tu jestem szczerym Architektem, Inwestorem i Wykonawcą. Tu można mnie oceniać́ – wyznaje Przemo Łukasik.

Pomysł na dom znanego architekta
Tak zaprojektował dom dla siebie znany architekt Bartek Barczyk

200 metrowy dom dla rodziny z letnią kuchnią

Bolko Loft jest prostopadłościanem posadowionym na żelbetowych słupach osiem metrów nad ziemią. Do domu wchodzi się po schodach przez klatkę usytuowaną na zewnątrz. [b]Pod stopniami zaprojektowana jest letnia kuchnia z pełnym wyposażeniem i outdoorowym stołem z krzesłami. To świetne na biesiadowanie i wypoczynek z rodziną oraz przyjaciółmi w ciepłe słoneczne dni.

Tu mieszka Przemo Łukasik
Zewnętrzna klata schodowa prowadzi do loftowego mieszkania architekta Bartek Barczyk

– Klatka schodowa, którą przywlokłem za 1 zł z budowy w Gliwicach, balkon, który był wcześniej rusztowaniem, goły beton na suficie i na posadzce, kuchnia z MDF i ogród z kuchnią w kontenerze z donicami i szachownicą z demobilu Parku Śląskiego, no i ... ogrodzenie z korytek kablowych. To nasze otoczenie, nasz pomysł na budżet, nasze marzenia i czasami małe porażki – wspomina Przemo Łukasik.

Pomysł na wyjątkową strefę dzienną w industrialnym stylu

Architekt doskonale zachował pierwotny, industrialny charakter miejsca:

  • surowy beton stropów,
  • stara cegła na ścianach,
  • drewniane belki sufitowe,
  • postfabryczne elementy konstrukcyjne,
  • wysokość ok. 3 metrów.
Tak oddzielisz salon od kuchni
Nowoczesne szklane przepierzenie w neonowych kolorach Bartek Barczyk

Aż 100-metrowa strefa dzienna to kuchnia modnie połączona z jadalnią i salon, dyskretnie ukryty za lekkim szklanym przepierzeniem w neonowych kolorach. Wnętrza Bolko Loft to mariaż surowej industrialnej stylistyki i energetyczne akcenty, w formie nasyconych barw, form i nietuzinkowych mebli, które są ikonami designu (m.in. fotel z podnóżkiem Eames Lounge Chair, fotel Vitra Slow Chair, RM58 VZÓR czy stylowe oświetlenie).

Zieleń kuchni tworzy zgrany duet z energetyczną żółtą wyspą z kawiarką, która jest ulubionym miejscem Przemo Łukasika. Tu architekt parzy kawę gościom, spotyka się z przyjaciółmi i bliskimi. We tym loftowym wnętrzu nie mogło zabraknąć dużego stołu z drewna w części jadalnianej, gdzie toczy się towarzyskie i rodzinne życie.

Pomysł na przestronną jadalnię
W jadalni Przemo Łukasika króluje duży stół z drewna Bartek Barczyk

Strefa prywatna, czyli pomysł na łazienki i sypialnie w loftowym stylu

Przemo Łukasik zaprojektował w domu dwie łazienki. Mniejsza z nich znajduje się̨ przy sypialni małżeńskiej, a większa przy części dziennej, gdzie pięknie się prezentuje ściana wykończona drewnem oraz podłoga z betonu zacieranego. Sypialnia architekta i jego żony Joanny oraz dwa pokoje już dorosłych synów też są nietuzinkowe. Industrialne akcenty grają̨ tu pierwsze skrzypce przypominając o historii miejsca i jego okolicy. Wnętrza są pełne ważnych dla domowników przedmiotami i pamiątek, które snują opowieść o przeszłości, która przenika się z teraźniejszością.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom