Zdarza ci się zrobić kupę, po której nie ma śladu? To kupa-duch. Sprawdź, co to znaczy dla twojego zdrowia

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kupa-widmo czy kupa-duch mogą brzmieć przerażająco. W większości przypadków to jednak stolec idealny. Czym jest kupa-duch i co znaczy dla twojego zdrowia? Jeżeli taki oddajesz taki kał, to masz szczęście! Jest jednak jeden wyjątek… Dowiedz się, czym jest kupa-duch i sprawdź, czy to właśnie twoja „dwójka”.

Spis treści

Co to jest kupa-duch?

Kupa-duch to kupa idealna. To ten rodzaj stolca, po którym nie ma żadnego śladu (jeśli wiesz, co mam na myśli). Idziesz do toalety, robisz swoje, a twój kał ginie w otchłani toalety i nie ma po nim śladu – nawet na papierze toaletowym!

Obserwacja kału może wiele powiedzieć na temat stanu zdrowia.
Obserwacja kału może wiele powiedzieć na temat stanu zdrowia. Rattankun Thongbun/Getty Images

I choć możesz się dziwić, że „hej, przecież czułam, że właśnie zrobiłam kupę”, ale jej nie widzisz, to w większości przypadków nie masz powodów do zmartwień. To zaskakujące doświadczenie powinno cię cieszyć – i mam nadzieję, że będzie po lekturze tego tekstu.

– Jeśli masz tego typu kupę, możesz być najzdrowszą osobą na świecie – mówi w swoim filmie na TikToku dr Janine Bowring, lekarz naturopata i osobowość telewizyjna.

Co kupa-widmo mówi o twoim zdrowiu?

Zawsze namawiam (i będę robić to dalej), żebyś po „dwójce” rzuciła okiem do toalety. Kupa – a dokładniej jej kolor, rozmiar i kształt, a także zapach – może powiedzieć wiele o twoim stanie zdrowia. Pisałam już o siedmiu rodzajach stolca wg Bristol Stool Chart, ale jak to się ma do kupy-widma? Otóż kupa-duch to dowód na to, że twoje jelita i trawienie mają się dobrze.

– W idealnej sytuacji kupa, która tonie, oznacza, że nie masz uwięzionych gazów lub zbyt dużej ilości niestrawionego tłuszczu w kupie, co moim zdaniem jest dobrą rzeczą – mówi dla portalu Well+Good Sarah Greenfield, dietetyczka medycyny funkcjonalnej i ekspertka ds. zdrowia jelit.

A jeżeli dodatkowo nie musisz zużyć wiele papieru toaletowego do podtarcia się po kupie – jeden lub kilka ruchów (czasem może nie być żadnego brązowego śladu!) – to prawdopodobnie zrobiłaś kupę nr 3 lub 4 wg Bristol Stool Chart. To stolec w pełni uformowany o miękkiej konsystencji, z możliwymi kilkoma pęknięciami na powierzchni.

Oznacza to, że pokarm został dobrze strawiony oraz że „masz dobrą różnorodność bakteryjną z odpowiednią ilością błonnika, polifenoli, prebiotyków i że twój stan nawodnienia jest na właściwym poziomie” – wyjaśnia Sarah Greenfield.

– Może to również wskazywać, że masz dobrze uregulowany układ nerwowy, ale nie zawsze musi tak być.

Rodzaje kupy-widma. Jeden rodzaj może być niepokojący

Gastroenterolog i felietonista Men's Health, dr Sameer Islam, podaje trzy definicje nieuchwytnej kupy-widmo:

  1. kupa tak gładka, że spływa do odpływu, zanim zdążysz ją zobaczyć,

  2. widoczna kupa w toalecie, ale bez śladów kupy na papierze toaletowym po wytarciu,

  3. chęć zrobienia kupy, która kończy się tylko puszczeniem gazu.

Pierwszy rodzaj kupy-ducha to ten pożądany „dar od jelit”.

Drugi rodzaj także jest optymalnym kałem.

– To jak duch, który nie pozostawia po sobie śladu – mówi dr Islam.

Trzeci rodzaj kupy-widma, który kończy się bąkiem, ale niczym konkretnym, może być powodem do zmartwień.

– Jest to spowodowane zbyt dużą ilością powietrza w okrężnicy i odbytnicy – mówi dr Islam. – To unerwia lub aktywuje nerwy wewnątrz okrężnicy [i odbytnicy] i powoduje chęć wypróżnienia.

Powodem tego może być jedzenie pokarmów, które powodują gazy, zaparciami, paleniem papierosów i połykaniem zbyt dużej ilości powietrza. Jak temu zaradzić? Unikać wiatropędnego jedzenia, nie połykać tyle powietrza (zrezygnuj z picia przez słomkę) i dbanie o regularne wypróżnienia.

Kupa-widmo to stolec, który nie zostawia po sobie śladu. Zazwyczaj wskazuje, że twój układ pracuje prawidłowo, ale też brak kupy-ducha nie oznacza, że twoje zdrowie szwankuje. Pamiętaj, żeby dbać o regularne wypróżnienia, a jeśli zauważyć coś niepokojącego w twoim kale, zgłoś się do lekarza.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia