
"Mindhunter"
"Mindhunter" to opowieść o dwóch agentach FBI, którzy rozpoczynają nowy rozdział w historii kryminalistyki — wychodząc z założenia, że aby przewidzieć ruchy szaleńca, najpierw trzeba go zrozumieć, dają podłoże psychologii kryminalnej. Przeprowadzają rozmowy z psychopatami, wnikają w ich umysły, a zdobytą wiedzę wykorzystują w swoich śledztwach, przewidując ruchy kolejnych złoczyńców.
Serial przenosi nas do lat 70. i czasu (trudno sobie to dziś wyobrazić), kiedy nie znano terminów profiler, czy seryjny morderca, a z psychologii, jako nauki przydatnej w FBI, prędzej pokpiwano niż brano ją na serio. W powszechnym mniemaniu, morderców powinno się sadzać na krześle elektrycznym, a w gorszym wypadku zamknąć dożywotnio za kratkami. O tworzeniu profili seryjnych morderców nikt nie myślał, a wykorzystanie ich do badań uważano za niepotrzebną ekstrawagancję. Serial pokazuje jak udało się zmienić to takie podejście.
Netflix

"Czarnobyl"
28 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do ogromnej eksplozji. Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się po całej Europie, w tym w Polsce, Skandynawii, Europie Środkowej i Zachodniej.
Głównym bohaterem serialu "Czarnobyl" jest Walerij Legasow, ekspert naukowy komisji rządowej ds. eliminacji skutków wypadku w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Produkcja ukazuje jego nierówną walkę ze skutkami katastrofy i totalitarnym aparatem państwowym ZSRR.
HBO

"Niewiarygodne"
Maria Adler twierdzi, że została zaatakowana i zgwałcona przez włamywacza. Ani lokalna policja, ani nawet rodzina dziewczyny nie są jednak w stanie uwierzyć w jej zeznania. Poddana ogromnej presji nastolatka ostatecznie wycofuje zeznania, a sprawa trafia do kosza.
W tym samym czasie dwie policjantki, Grace Rasmussen i Karen Duvall, badają podobne przypadki. Szybko dochodzą do wniosku, że po kraju grasuje seryjny gwałciciel. Gdy dowiadują się o sprawie Marii, jako jedyne wierzą w jej zeznania i postanawiają za wszelką cenę znaleźć sprawcę.
Netflix

"Jak nas widzą"
"When They See Us" to oparty na faktach miniserial opowiadający historię pięciu nie-białych mężczyzn, którzy w 1989 roku zostali oskarżeni o zbiorowy gwałt. W oczach opinii publicznej zostali uznani za winnych i okrzyknięci mianem "piątki z Central Parku". Antron McCray, Kevin Richardson, Yusef Salaama, Raymond Santana i Korey Wise byli jednak niewinni. Na prawomocne uniewinnienie przez sąd musieli jednak czekać aż do 2002 roku, a przez cały ten czas musieli żyć z piętnem gwałcicieli.
Netflix