TVN - Program TV na dziś

TVN - opis, informacje i historia

Polska stacja komercyjna, wchodząca w skład Grupy TVN, dawniej należącej do grupy medialnej ITI, a obecnie - do Scripps Networks Interactive. Nadaje od 3 października 1997 roku od godz. 19:00. W tym dniu wyemitowany został pierwszy program TVN „Pogodowa Ruletka" prowadzony przez Tomasza Zubilewicza oraz pierwsze wydanie programu informacyjnego Fakty TVN , który do dzisiaj zajmuje główne miejsce w ramówce stacji. Od 28 sierpnia 2007 r. kanał dostępny jest także w wersji HD. 31 sierpnia tego samego roku udostępniony został na platformie satelitarnej N, również należącej do Grupy ITI. W czerwcu 2013 r. TVN wyłączył ostatnie analogowe nadajniki naziemne i od tego dnia TVN drogą naziemną jest nadawany tylko cyfrowo.

TVN jest członkiem European News Exchange – organizacji skupiającej 37 komercyjnych stacji telewizyjnych z całego świata i CNN. Stacja systematycznie budowała oglądalność, stawiając głównie na produkcję własną i licencjonowaną. Tytuły, dzięki którym zdobyła ogromną popularność to m.in. teleturniej „Milionerzy” oraz pierwsze w Polsce reality show „Agent” i Big Brother”, który ustanowił dotychczasowy rekord oglądalności stacji – jego finałowy odcinek w marcu 2001 roku obejrzało 9 milionów telewidzów. Oprócz programów rozrywkowych, TVN produkuje także seriale, w tym przede wszystkim „Na Wspólnej”, który na antenie gości niezmiennie od 2003 roku.

TVN jako pierwsza w Polsce komercyjna stacja telewizyjna zrealizowała wieczór wyborczy, nadając na żywo relacje z wyborów parlamentarnych w 2001 r. Rezultaty sondaży powyborczych przedstawione przez TVN okazały się szybsze i dokładniejsze od tych prezentowanych przez telewizję publiczną. W 2005 roku telewizja TVN po raz pierwszy zorganizowała Sopot Festival. Umowa na organizacje imprezy została podpisana na pięć lat.