TVP Polonia - Program TV na dziś

TVP Polonia - opis, informacje i historia

Polski satelitarny kanał Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków, mieszkających za granicą. Rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993 roku. W Europie sygnał satelitarny nie jest kodowany i można go odbierać za pośrednictwem satelity. Odbiór programu jest także możliwy w sieciach telewizji kablowej 19 państw. Jednak najczęściej dostępny jest za dodatkową opłatą. W Polsce kanał poza niekodowanym przekazem satelitarnym, platformami cyfrowymi i sieciami kablowymi można także odbierać na III multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.
Do ramówki TVP Polonia należy w dużej mierze bogate archiwum TVP (polskie filmy fabularne i krótkometrażowe, seriale, dokumenty i filmy animowane). W TVP Polonia pokazywane są np. najważniejsze programy informacyjne TVP1 - „Wiadomości”, „Teleexpress”, które są retransmitowane z półgodzinnym opóźnieniem względem TVP1. Oprócz tego, raz w tygodniu nadawany jest program informacyjny o życiu środowisk polonijnych na świecie - Polonia 24. Dużą część programów TVP Polonia stanowią także magazyny historyczne, krajoznawcze, o tematyce europejskiej, programy kulturalne i rozrywkowe, koncerty muzyki poważnej i estradowej, przedstawienia Teatru Telewizji oraz programy interaktywne dla widzów z zagranicy.
Początkowo napisy angielskie były dostępne jedynie w teletekście. Później zastąpiono je napisami niemieckimi. Aktualnie wybrane filmy i seriale emituje się w TVP Polonia z napisami w języku angielskim. Co tydzień w niedzielę transmitowane są msze święte.