TVP Kultura - Program TV na dziś

TVP Kultura - opis, informacje i historia

Kanał poświęcony tematyce kulturalnej, który został uruchomiony 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17.00. Od 1 stycznia 2015 r. TVP Kultura dostępna jest tylko na terytorium Polski: w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych i w Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Poza granicami kraju, najbardziej popularne programy TVP Kultura można oglądać w TVP Polonia.
TVP Kultura jako pierwszy kanał Telewizji polskiej rozpoczął transmisje spektakli teatralnych na swojej antenie. Pierwszym przedstawieniem było „Made in Poland” w reż. Przemysława Wojcieszka z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Specjalnie na zamówienie TVP Kultura realizowane są przeniesienia telewizyjne najgłośniejszych w ostatnich sezonach przedstawień, dzięki czemu tworzone jest archiwum najnowszej historii teatru polskiego.
W ramówce stacji znajdują się także: programy archiwalne, premiery filmowe i dokumentalne, koncerty i opery, programy zakupione za granicą, filmy dokumentalne powstałe w koprodukcji oraz produkcje własne, m.in. programy kulturalne oraz relacje z wydarzeń kulturalnych.