
Rewolucja seksualna
Różne ruchy lewicowe, w szczególności te powiązane z Rewolucją lat 60., opowiadały się za pełną wolnością seksualną i krytycznie wyrażały się o tradycyjnym modelu rodziny. Z czymś podobnym mamy do czynienia w serialu. Bohaterowie wchodzą ze sobą nie tylko w różne homo- i heteroseksualne relacje, ale także tworzą różne związki o charakterze pozaseksualnym czy też nawet aseksualnym - dobrym przykładem jest chociażby relacja Nairobi i Helsinek.
Netflix

Miejska partyzantka
Ekipa Profesora nie obawia się sięgnąć po broń, podobnie jak wiele innych komunistycznych bojówek, które działały w Europie w latach 60., 70. i 80. Najsłynniejsze z nich to niemiecka Frakcja Czerwonej Armii czy włoskie Czerwone Brygady. Oczywiście przemoc włamywaczy jest odpowiednio dawkowana i ma być adekwatna do celów.
Netflix

Internacjonalizm
Pseudonimy członków gangu Profesora to nazwy miast. Co ciekawe, są wśród nich przedstawiciele prawie wszystkich kontynentów, ale jednocześnie żadne z tych miast nie znajduje się w Hiszpanii. Jest to wskazówka, która każe nam sądzić, że wizja Profesora przekracza partykularny, narodowy punkt widzenia i ma charakter globalny. Tak samo jak ruch komunistyczny.
Netflix

Negatywny obraz państwa
Współczesne państwo demokratyczne w serialu przedstawione jest w bardzo negatywnym świetle. Jest ono pełne obłudy, fałszu i dążące wyłącznie zachowania własnego statusu. Podobnie widzieli je marksistowscy krytycy, którzy byli przekonani, że liberalne państwo to kolejna fałszywa świadomość, która dając ludziom złudne poczucie wolności i bezpieczeństwa, tak naprawdę wykorzystuje ich za pomocą opresji ekonomicznej.
Netflix