
Lawrence Block pierwszą powieść, w której głównym bohaterem jest zmagający się z alkoholizmem prywatny detektyw (działający co prawda bez licencji, dlatego jego klientami są głównie osoby z marginesu społecznego, które nie mogą się zgłosić na policję lub do legalnie działających detektywów…) Matthew Scudder napisał już w 1976 roku, była to książka „The Sins Of The Fathers”. Do tej pory powstało aż 18 powieści z tym bohaterem, ostatnią wydano w roku 2011 (w zasadzie jest to zbiór opowiadań z tymże bohaterem, nosi tytuł „The Night And The Music”).
media-press.tv

Pierwotnie „Krocząc wśród cieni” miało powstać w 2002 roku. Na reżyserskim krześle miał wówczas usiąść D.J. Caruso lub Joe Carnahan, zaś w rolę Scuddera wcielić się Harrison Ford. Do realizacji wówczas nie doszło. Potem przymierzano do roli Josepha Gordona-Levitta. Lawrence Block jest chyba szczęśliwy, że skończyło się na Neesonie, jak sam stwierdził: „Kiedy ludzie pytali mnie o idealnego odtwórcę Scuddera, zwykle zmieniałem temat. Teraz mogę się już przyznać, że od czasu, gdy zobaczyłem „Michaela Collinsa” był nim Liam Neeson. Jestem więc niezwykle zadowolony, że to on został zaangażowany”.
media-press.tv

„Krocząc wśród cieni” to wcale nie jest ekranowy debiut Scuddera na dużym ekranie – tym było „8 milionów sposobów, aby umrzeć”, w rolę detektywa cielił się wówczas Jeff Bridges.
media-press.tv

W powieści wynajmującym Scuddera jest Kenan Khoury. Kenan i jego brat Peter są pochodzenia libańskiego. W filmie, gównie wobec niechęci Amerykanów do bohaterów ze świata arabskiego, zmieniono ich personalia na Peter i Kenny Kristo, a narodowość na amerykańską. Co ciekawe, przygotowując się do występu w roli Kenny’ego Dan Stevens stracił 15 kilogramów, początkowo zaś obu braci miał zagrać ten sam aktor, Ben Foster. Z kolei postać Joe Durkina zmieniła w filmie… płeć – w książce jest mężczyzną, w filmie kobietą (zagrała ją Ruth Wilson).
media-press.tv