
"Człowiek z marmuru" (1976) | reż. Andrzej Wajda
Rok 1976. Na korytarzu gmachu telewizji Agnieszka (Krystyna Janda) - dyplomantka szkoły filmowej - przekonuje pewnego redaktora o potrzebie powstania filmu o Mateuszu Birkucie, przed laty przodowniku pracy, którego błyskotliwa kariera skończyła się niespodziewanie około roku 1952. Po pertraktacjach dziewczyna dostaje wreszcie taśmę i niezbędny sprzęt. Rozpoczyna prywatne śledztwo, mające ustalić przyczyny sukcesu i upadku Birkuta. Agnieszka dowiaduje się, że Birkut został wykreowany na bohatera, ale jego życie wyglądało inaczej niż wymyślona o nim legenda.
media-press.tv

"Przesłuchanie" (1982) | reż. Ryszard Bugajski
Antonina Dziwisz (Krystyna Janda), młoda piosenkarka kabaretowa niezwiązana w żaden sposób z polityką, upita pewnego wieczoru w restauracji przez dwóch mężczyzn, zostaje przewieziona do więzienia. Współwięźniarki jej nie ufają, mąż uwierzył w jej sfabrykowane zeznania, które mu pokazano. Tonia zostaje zupełnie sama. Przesłuchujący ją Moraczewski i "Kąpielowy" żądają, by złożyła zeznania obciążające majora Olchę, jej kolegę z zespołu. Kiedy dziewczyna odmawia, próbują zmusić ją do tego biciem i torturami. Ona się jednak nie poddaje.
media-press.tv

"Stan posiadania" (1989) | reż. Krzysztof Zanussi
Student Tomek zwraca uwagę na samotną kobietę (Krystyna Janda), którą spotyka w przychodni lekarskiej. Podczas rozmowy dowiaduje się, że Julia nie ma nikogo, kto by się nią zaopiekował. Na domiar złego odeszła z pracy i musi opuścić mieszkanie. Tomek zaprasza ją do domu. Matkę chłopaka niepokoi znajomość syna ze starszą kobietą. Julia czuje się z coraz bardziej związana z Tomkiem. Pod jego wpływem nawraca się i przyjmuje chrzest. Zostają kochankami. Aby zarobić na mieszkanie, Tomek wyjeżdża do Berlina. Nieoczekiwanie dostaje wiadomość, że Julia jest w szpitalu.
media-press.tv

"Kuchnia polska" (1991) | reż. Jacek Bromski
W roku 1945 r. do kraju powraca porucznik lotnictwa Stanisław Szymanko, który służył w siłach RAF-u. Przywozi do kraju żonę Angielkę (Krystyna Janda). Młodzi zamieszkują w Warszawie, on dostaje pracę w lotnictwie cywilnym, ona uczy się języka. Tak mija parę lat. W noc narodzin upragnionej córeczki szczęśliwy Stanisław tańczy i śpiewa na ulicach. Aresztuje go pierwszy napotkany patrol milicji w przekonaniu, że Szymanko cieszył się ze śmierci Józefa Stalina, sekretarza generalnego KPZR. Z pozoru błaha sprawa nabiera politycznej wagi.
media-press.tv