
"Do szaleństwa" (2011) - reż. Drake Doremus
W ramach wymiany studenckiej Brytyjka Anna przyjeżdża do Los Angeles. Poznaje Jacoba, a znajomość wkrótce przeradza się w miłość. Para nie chce się rozstawać, lecz kończy się ważność wizy Anny. Dziewczyna postanawia spędzić z ukochanym jeszcze kilka dni. Decyzja ma fatalne konsekwencje. Anna otrzymuje zakaz wjazdu na terytorium USA. Jacob odwiedza ją w Londynie, pojawia się pomysł, by młodzi wzięli ślub. Tymczasem Anna i jej rodzice walczą o cofnięcie zakazu. Sprawa ciągnie się miesiącami, kochankowie zaczynają żyć własnym życiem.
Kolejny rok i znowu w Sundance triumfuje film z Jennifer Lawrence w obsadzie. Przypadek? Nie sądzę. W rolach głównych pojawili się Anton Yelchin oraz Felicity Jones.
media-press.tv

"Bestie z południowych krain" (2012) - reż. Benh Zeitlin
Hushpuppy jest rezolutną i pełną uroku sześciolatką, która mieszka wraz z ojcem w zagubionej wśród bagien Luizjany wiosce Bathtub. Mężczyzna nauczył córkę radzić sobie z przeciwnościami losu i niespodziankami, które przynosi życie. Hushpuppy szybko przyjdzie wykorzystać te umiejętności - jej tata zapada na tajemniczą chorobę, ojczystą krainę nawiedza ogromna powódź, a z długiego snu wybudzają się niebezpieczne stwory. Dziewczynka musi wyjść cało z opresji i uratować członków rodziny przed niebezpieczeństwem.
Mocny i przejmujący obraz, który po prostu trzeba zobaczyć. W roli głównej pojawiła się - urodzona w 2003 roku - Quvenzhané Wallis, która za tę kreację otrzymała nominację do Oscara.
media-press.tv

"Fruitvale" (2013) - reż. Ryan Coogler
W Sylwestra 2008 roku w Kalifornii doszło do zatrzymania grupy osób podejrzanych o udział w bójce. Podczas akcji jeden z zatrzymanych, młody Afroamerykanin Oscar Grant, został śmiertelnie postrzelony przez białego policjanta. Świadkowie zdarzenia nagrali je telefonami komórkowymi, a materiał wideo opublikowali w Internecie. Film jest próbą rekonstrukcji ostatniej doby z życia ofiary. Pokazuje, jak wiele zależy od przypadku, oraz porusza temat dyskryminacji rasowej.
Zanim Ryan Coogler wyreżyserował świetnego "Creeda", zdobył uznanie za sprawą tego obrazu. Oparta na faktach historia przejmuje i zadaje pytania o rasizm we współczesnym świecie. Z całą pewnością nie byłby to tak dobry film, gdyby nie świetny Michael B. Jordan w roli głównej i doskonała Octavia Spencer na drugim planie.
media-press.tv

"Whiplash" (2014) - reż. Damien Chazelle
Andre, student nowojorskiego konserwatorium, chce zostać najlepszym na świecie jazzowym perkusistą. Aby zrealizować marzenie, zostaje uczniem ekscentrycznego Terence'a Fletchera. Mężczyzna prowadzi zespół jazzowy i słynie z bezwzględnych metod nauczania. Muzycy rozpoczynają współpracę, podczas której Fletcher zmusza dążącego do doskonałości Andrew do przekraczania własnych granic.
Absolutny hit. Doskonałe i wyborne kino, przepełnione emocjami. Całość charakteryzuje się świetnym scenariuszem i jeszcze lepszym aktorstwem (Miles Teller, J.K. Simmons, brawo!). Dzięki temu filmowi Damien Chazelle już znalazł się w czołówce najciekawszych reżyserów w Hollywood. Takich filmów się nie ogląda, takie filmy się chłonie!
media-press.tv