
„Pianista”

„Syzyfowe prace”
Kinowa wersja serialu telewizyjnego z 1998 r. Filmowa adaptacja "Syzyfowych prac" (1898), pierwszej liczącej się w dorobku Stefana Żeromskiego powieści, do dziś pozostającej w kanonach lektur szkolnych. Paweł Komorowski wykorzystał jej najbardziej dramatyczną część: ostatnie 3 lata nauki bohatera, Marcina Borowicza, w kieleckim gimnazjum.
Lata 90. XIX wieku w Królestwie Polskim to okres wzmożonej rusyfikacji. Marcin, syn szlachcica, daje się wciągnąć przez nauczycieli i dyrekcję gimnazjum w "naukową" działalność propagującą ideę panslawizmu - ukrytą formę rusyfikacji. Swoje zniewolenie dostrzega dopiero w atmosferze działań patriotycznych inspirowanych przez nowego kolegę, Bernarda Zygiera, wyrzuconego ze szkoły w Warszawie za działalność w konspiracyjnych kołach młodzieżowych. Swoistym kontrapunktem dla dziejów Borowicza jest historia drugiego bohatera powieści i filmu - Andrzeja Radka, chłopskiego syna, który z uporem zdobywa wiedzę. Zdarzenia, w których chłopcy wzajemnie sobie pomagają, stają się początkiem ich przyjaźni. W "Syzyfowych pracach" nie brak też wątku pierwszej miłości. Marcin zakochuje się w pięknej pensjonarce - Birucie. Po maturze ich uczucie wystawionejest na ciężką próbę - okazuje się, że dziewczyna wraz z całą rodziną wyjechała w głąb Rosji.

„Kamerdyner”
Akcja filmu rozgrywa się w na Kaszubach w pierwszej połowie XX wieku. W roku 1900 Gerda von Krauss – pochodząca z majętnego pruskiego rodu arystokratka – przygarnia osierocone niemowlę – Mateusza Krolla. Chłopiec dorasta w pałacu von Kraussów w okolicy Pucka wraz z dziećmi arystokratów – Maritą i Kurtem. Dziewczynka darzy Mateusza miłością, zaś jej brat spogląda na niego z niechęcią.
Po zakończeniu I wojny światowej kaszubski patriota Bazyli Miotke, który jest ojcem chrzestnym Mateusza, walczy podczas konferencji pokojowej w Paryżu o przyłączenie Kaszub do II Rzeczypospolitej. Traktat wersalski, który zagwarantował Polsce niepodległość, sprawia jednak, że ród von Kraussów traci wpływy oraz większość majątku. Pomiędzy Kaszubami i Niemcami, którzy od wieków żyli obok siebie, zaczyna kiełkować nienawiść. W powietrzu czuć nadciągającą tragedię.
Film można obejrzeć na platformach TVP VOD, Netflix oraz Player.

„Kamerdyner”