
"Scena ciszy"
Wielokrotnie nagradzany dokument Joshui Oppenheimera. Kontynuacja "Sceny zbrodni" uznanej za jeden z najważniejszych dokumentów ostatniej dekady.
Jak to jest ocaleć z potwornej zbrodni ludobójstwa dokonanej w latach 60. ubiegłego wieku przez brygady śmierci w Indonezji? Adi Rukun, optyk w średnim wieku, ocalał, ale jego brat został zamordowany przez reżimowe organizacje paramilitarne Panczaszila. Adi robi coś niewyobrażalnego w społeczeństwie, gdzie mordercy nadal pozostają bezkarni i żyją w sąsiedztwie swoich ofiar - postanawia skonfrontować zbrodniarzy z czynami, których się dopuścili. Ma nadzieję, że przyjmą oni w końcu odpowiedzialność za swoje działania. Rozmawiając z mordercami, Adi poszukuje czegoś nieuchwytnego, dąży do zamknięcia jakiegoś etapu, czego nie da się dokonać bez ujawnienia morderców i ich zbrodni. Wierzy, że ta konfrontacja przywróci jego rodzinie godność i pozwoli uporać się ze straszną traumą. Choroba Alzheimera, która dotknęła ojca Adiego, staje się metaforą zbiorowej niepamięci Indonezyjczyków.
Czas trwania: 1 godz. 38 min.
fot. materiały prasowe

"Cloverfield Lane 10"
Mroczny, pełen tajemnic thriller. Po dramatycznym wypadku samochodowym, młoda kobieta odzyskuje przytomność w podziemnym schronie. Od mężczyzny, który się nią opiekuje, dowiaduje się, że nie tylko ocalił jej życie. Śmiercionośny atak chemiczny skaził ziemię, czyniąc ją niemożliwą do zamieszkania. Zdezorientowana, przerażona kobieta decyduje, że musi wydostać się ze schronu, bez względu na to, co zastanie po wyjściu na ziemię. Z każdą chwilą film staje się coraz bardziej mroczny i wstrząsający.
Producentem filmu jest JJ Abrams, reżyser „Gwiezdnych wojen: Przebudzenia mocy".
Czas trwania: 1 godz. 45 min.
fot. materiały prasowe

"Szefowa"
Kolejna z serii przezabawnych komedii z Melissą McCarthy w roli głównej. Michelle Darnell to kobieta sukcesu, rekin biznesu. Tyle że za sukces ten zapłaciła więzieniem za szpiegostwo handlowe. Tak bywa. Teraz panna Darnell opuszcza zakład karny i zamierza wskrzesić karierę – stać się ulubienicą Ameryki. Tyle tylko, że dawni wrogowie nie zapomnieli jej grzechów przeszłości…
Melissa McCarthy znana jest jako królowa komedii, bawiła nas chociażby w trzeciej części „Kac Vegas” czy „Gorącym towarze” u boku Sandry Bullock. Za udział w „Druhnach” otrzymała nominacje do najważniejszych nagród filmowych - Oscara, BAFTY oraz Nagród Gildii Aktorów Ekranowych. Za reżyserię „Michelle Darnell" odpowiedzialny jest mąż aktorki, Ben Falcone.
Czas trwania: 1 godz. 39 min.
fot. materiały prasowe

"Łowcy miodu"
Łowcy miodu są pierwszym polskim pełnometrażowym, wysokobudżetowym filmem przyrodniczym, który wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki do ukazania życia pszczół. Dokument Krystiana Matyska pełni również ważną funkcję edukacyjną i interwencyjną: analizuje niebezpieczeństwa, jakie grożą ludzkiej cywilizacji z powodu masowego ginięcia rodzin pszczelich. Razem z aktorką Magdaleną Popławską podążamy poprzez Europę i Azję w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest uratowanie pszczół przed zagładą? Łowcy miodu piszą wspólną historię człowieka i pszczół: począwszy od nowoczesnych wielkomiejskich pszczelarzy, poprzez baszkirskich odnowicieli średniowiecznych technik bartniczych, skończywszy na nepalskich kontynuatorach starodawnych tradycji zbierackich.
Kamera Krystiana Matyska przenika do wnętrz uli, ukazując fascynujący obraz żywych, doskonale zorganizowanych i silnie shierarchizowanych pszczelich społeczności. Łowcy miodu przykuwają uwagę wysmakowaną formą audiowizualną. Szczególnie zachwyca organiczna jakość obrazu, precyzyjnie skomponowane kadry ukazujące tajemnice życia pszczół uchwycone specjalistyczną kamerą Phantom, która kręci nawet 500 tys. klatek na sekundę. Pozwala to ukazać pracę tych pożytecznych owadów z nieznaną polskiemu kinu szczegółowością. Dokument przedstawia nietuzinkowych bohaterów podejmujących walkę w obronie małych stworzeń, których zagłada może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Aktywiści działający na rzecz pszczół reprezentują cały przekrój społeczeństwa. Poznamy między innymi: Kamila Baja pracownika korporacji hodującego pszczoły na dachach modnej warszawskiej galerii handlowej, Adama Kolatora bartnika z Puszczy Białowieskiej, czy profesorkę Marię Gembalę, która opowie, na czym polega proces inseminacji oraz w jaki sposób pszczoły wybierają królową.
Czas trwania: 1 godz. 15 min.
fot. Arkana / Łowcy miodu / materiały prasowe dystrybutora May Fly