
20. „Goście, goście" (1993)
„Goście, goście” (reż. Jean-Marie Poiré) to francuska komedia utrzymana w konwencji fantasy. Akcja tego filmu rozgrywa się w 1123 r., kiedy to Godfryd de Maplhete w zamian za swoje zasługi otrzymuje od króla prezent w postaci 8 dni na odszukanie swojej ukochanej księżniczki Frenegundy de Pouille. Niestety na skutek niebywałego zbiegu okoliczności wraz ze swoim wiernym i przygłupim giermkiem - Jacquouille, zostają przeniesieni do XX w. Fabuła filmu „Goście, goście” bazuje na humorze wynikającym ze zdarzenia średniowiecznej rzeczywistości ze współczesnością. Mocną stroną tego filmu jest stylizacja, aktorstwo i wyszukany, jak na lata 90., pomysł.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

19. „Ciemny kryształ” (1982)
„Ciemny kryształ” (reż. Frank Oz, Jim Henson) to amerykańsko-brytyjski film przygodowy, który utrzymany jest w konwencji fantasy. Jest to baśń, która stanowi przeciwieństwo tego, do czego przyzwyczaiła nas wytwórnia Walta Disneya - jest ona bardzo mroczna, pełna niepokojących, a nawet brutalnych momentów. Przez wiele osób interpretowana jest jako swoista podróż do świata ludzkiej podświadomości. Fabuła „Ciemnego kryształu” skupia się przede wszystkim na młodym chłopaku, który staje się jedynym ratunkiem dla podupadającego świata. Z całą pewnością bardzo duże wrażenie na widzu budzi, dopracowana niemal do perfekcji, scenografia, która - jak na lata 80. - naprawdę była imponująca. Mocną stroną tego filmu jest jego drugie dno, które wymaga od widza odpowiedniej interpretacji i poprawnego odczytywania wszechobecnych symboli. Śmiało można zaryzykować tezę, że „Ciemny kryształ” to jedna z tych produkcji, które nigdy się nie starzeją.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

18. „Siedem minut po północy” (2016)
„Siedem minut po północy” (reż. Juan Antonio Bayona) to amerykańsko-hiszpański dramat, który utrzymany jest w konwencji dark-fantasy. Fabuła tego filmu skupia się na historii 12-letniego Conora, którego matka zmaga się z chorobą nowotworową. Niestety nie ma on łatwego życia - w szkole jest szykanowany przez rówieśników, a ze swoją babcią jest skonfliktowany. Pewnej nocy, dokładnie siedem minut po północy, nawiedza go wielki potwór, który mówi mu, że posiada dar leczenia innych. Ów potwór opowiada chłopcu trzy różne historie, których bohaterami są postacie niejednoznaczne pod względem moralnym. Co istotne, wszystkie te historie odnoszą się bezpośrednio do sytuacji życiowej Conora. Szybko okazuje się, że potwór przybył po to, by uleczyć duszę chłopaka po to, by poradził sobie z nieuchronnie zbliżającą się śmiercią matki. Film pt. „Siedem minut po północy” jest filmem o głębokim przesłaniu, zmuszającym nas - widzów do głębokiej refleksji.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

17. „Straż nocna" (2004)
„Straż nocna” (reż. Timur Bekmambetov) to rosyjski thriller, który utrzymany jest w konwencji fantasy. Akcja tego filmu rozgrywa się w czasach współczesnych, w stolicy Rosji - w Moskwie, w której ścierają się dwie wrogie moce - światła i ciemności. Tytułowa Straż Nocna zajmowała się patrolowaniem świata: wampirów, czarownic, magów i innych grup, które działały pod osłoną nocy, natomiast Mroczni zajmowali się patrolowaniem sił światła. Los całego świata uzależniony jest od równowagi pomiędzy reprezentantami światła i ciemności, którzy są alegorią dobra i zła. Niestety pewnego dnia równowaga ta zostaje zachwiana i zaczyna się apokaliptyczna wojna, która zwiastuje nadejście „Tego Wielkiego”. Film pt. „Straż nocna” jest świetnym dowodem na to, że dobre filmy mogą powstawać również poza Hollywood. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że film ten został oparty w całości na powieści Siergieja Łukjanienki.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv