
TOP 10 filmów podobnych do "Gladiatora"!
media-press.tv

„Ostatni legion” (Doug Lefler 2007)
Rok 460 naszej ery. Dowódca legionów Aureliusz z pomocą swych przyjaciół i mistrza Ambrosinusa uwalnia uwięzionego przez Odoakera następcę cesarskiego tronu, 12-letniego Romulusa. Okazuje się jednak, że spiskowcy zostają zdradzeni i zostawieni sami sobie. Postanawiają wyruszyć do Brytanii, gdzie stacjonuje ostatni wierny cesarzowi legion.
Nie przypadkiem bohater filmu nosi imię jednego z najmądrzejszych cesarzy rzymskich, podkreślając tym samy cechy jego charakteru i wyznawane wartości. „Ostatni legion” z „Gladiatorem” łączą na pewno sceny batalistyczne, czyli walk z barbarzyńcami, ale też klimat końca epoki Cesarstwa Rzymskiego jaki się w obu filmach wyraźnie rysuje. Idzie nowy ład i nowe wartości legną u podwalin innych imperiów, a rzymscy cesarze odchodzą, by zrobić miejsca nowym władcom. W „Ostatnim legionie” będą musieli czekać na swego króla Artura.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

„Pompeje” (Paul W.S. Anderson 2013)
Rok 79 naszej ery. Do Pompejów z Rzymu wraca Cassia, córka bogatego notabla, która uciekła stamtąd przed natrętnym adoratorem, senatorem Corvusem. W drodze poznaje Milo, gladiatora, którego zaczyna darzyć uczuciem. Podczas igrzysk z udziałem gladiatorów wybucha Wezuwiusz…
To co łączy oba filmy to fakt, że pierwsza połowa „Pompei” to właściwie nędzna kopia „Gladiatora”, a wręcz jego plagiat. Począwszy od dialogów po motywy wizualne wszystko zostało żywcem niemal ściągnięte (chodź ciśnie się na usta mniej delikatne słowo) z filmu Scotta. Bo czegóż my tu nie mamy? Są i ciała bliskich wiszące na drzewie i czarny towarzysz-gladiator + czczone przez niego figurki i motyw zamachu na arenie i gladiator-gwiazda areny itd., itp…
Po obejrzeniu "Pompejów" przemyka przez głowę myśl, że przyrodnicze filmy BBC są bardziej ekscytujące niż wysokobudżetowy film Andersona z dużymi nazwiskami i romansem w tle. Najlepiej wypada w tym filmie wybuch wulkanu i to on ratuje „Pompeje” przed zaklasyfikowaniem ich do byciem gniotem z racji kiepskich wątków psychologicznych, czyli kompletnie niewiarygodnych bohaterów jak i letniości romansu, który winien być gorętszy niż lawa. Szkoda, że to co najbardziej zachwyca w „Pompejach” kończy się po pierwszych minutach filmu a są to zbliżenia zastygłych w agonii splecionych ze sobą ciał ludzi pokrytych pyłem wulkanicznym, które powoli kontempluje oko kamery...
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

”Dziewiąty Legion” (Kevin Macdonald 2011)
Co tak naprawdę stało się z rzymskim IX Legionem Hiszpańskim (Legio Nona Hispana)? Do dziś nie wiadomo, stał się więc bohaterem całej masy powieści, hipotez naukowych i filmów. Wiadomo, że istniał, wiadomo, że ostatnie wzmianki o nim pochodzą ze Szkocji, reszta jest niejasna: można przyjąć, że okrył się hańbą, zdradą, został rozwiązany lub wybity, a rzymskie dowództwo – jak dowództwa wojsk wszystkich mocarstw – fakty mogące zaszkodzić armii, obniżyć jej morale i wywołać sprzeciw społeczeństwa po prostu dyskretnie zatuszowało… A zniknęło wszak pięć tysięcy zaprawionych w bojach ludzi! Bohater filmu, Marcus jest synem jednego z dowódców zaginionych legionistów, poniżanym przez wzgląd na hańbą jaką rzekomo okrył się jego ojciec. By przywrócić mu dobre imię wyrusza ze swym niewolnikiem Escą, by dowiedzieć się, co stało się z IX Legionem.
I tu i w „Gladiatorze” honor to coś, za co warto walczyć. Maximus chce oprócz zemsty za śmierć swej rodziny odzyskać swoje dobre imię, Marcus z „Dziewiątego Legionu” walczy o honor zaginionego ojca, którego nazywa się zdrajcą. Podobnie jak w przypadku Gladiatora „Dziewiątego Legionu” nie można rozpatrywać w kategoriach kina historycznego – to przygodowa wersja hipotetycznych zdarzeń, kino lekkie i widowiskowe z istotnymi motywami walk z barbarzyńcami.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv