
„12 małp” (Terry Gilliam 1995)
W początkowych sekwencjach kultowego już filmie „12 małp” Terry’ego Gilliama oglądamy wielkie miasto powoli anektowane przez przyrodę. Gzymsy kamienic porastają pędy roślin, a po kompletnie opustoszałych, zdewastowanych ulicach biegają dzikie zwierzęta: lwy czy niedźwiedzie. To ubrany w skafander człowiek zbierający pieczołowicie robaki i owady jest tam intruzem naruszającym wszechobecną ciszę. Ludzie, którzy przegrali walkę z wirusem, żyją pod ziemię, z dala od promieni słońca w ponurych klaustrofobicznych korytarzach i salach, przypominających fabryczne sale. Marzący o powrocie na powierzchnię i odebraniu zwierzętom świata, ludzie wysyłają do przeszłości kryminalistę, mającego zapobiec wirusowi, który w 1996 roku zaatakuje całą ludzkość.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

”Ludzkie dzieci” (Alfonso Cuarón 2006)
Rok 2027. Od 18 lat na świat nie przyszło żadne dziecko. Nikt nie wie dlaczego. Pozbawiony perspektyw świat pogrąża się w chaosie, a władze walczą za pomocą brutalnych deportacji z plagą nielegalnych imigrantów. Wciąż pogrążony w depresji po stracie potomka Theo zostaje namówiony przez byłą żonę Julian, przewodzącą organizacji walczącej o prawa uchodźców, by pomóc w dotarciu do bezpiecznego miejsca pewnej młodej murzynce.
Równie posępna jak przedstawiona w Ridleyowskim “Blade Runner” wizja przyszłości, o tyle dramatyczniejsza, że oddalona od nas tylko o krok. Nie ma tu buntu robotów, są za to zmęczeni, garbiący się ludzie, pozbawieni nadziei i energii ludzie, którzy ze spuszczonymi głowami snują się po równie smutnych ulicach. „Domy z betonu” – tak wygląda futurystyczny Londyn którego odrapane budynki z brudnymi, powybijanymi oknami i ścianami pokrytymi szpecącymi je graffiti przypominają jako żywo blokowiska PRL-owskiej dużej płyty. Przez te ulice przewalają się zarówno worki pełne śmieci, których już nikt nie uprząta jak i tłumy imigrantów, których z kolei szybko i brutalnie uprząta wojsko. Straszna wizja powoli umierającego świata…
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

„Droga” (John Hillcoat 2009)
Postapokaliptyczny świat ukazany w „Drodze” to chyba najbardziej dołujący przygnębiający i pesymistyczny obraz jednej z możliwych wersji naszej przyszłości. Świat widzimy oczami dwóch wędrowców: ojca i syna wędrujących przez kraj na południe. Nie wiadomo co ich tam czeka, ale wiedza jedno, że muszą iść. Pozostanie w miejscu oznacza śmierć z rąk kanibali, dla których stanowią jedynie źródło cennego białka. Bohaterowie, mimo okoliczności za wszelką cenę starają się zachować człowieczeństwo, ale jest to niesamowitym wyzwaniem. Pomoc okazana komuś nie jest pragmatyczna i może zmniejszyć ich własne szanse na przetrwanie. Nawet nie będąc kanibalem, można nei móc zachować człowieczeństwa gdy świat wokół nas zwariował.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv