5 z 14
"Agent nr 1" (1971)...

"Agent nr 1" (1971)


Wybuch wojny zastał Jerzego Szajnowicza-Iwanowa (Karol Strasburger) w Grecji. Jednym z ostatnich statków opuścił kraj, zamierzał wstąpić do Brygady Karpackiej. Z powodów formalnych nie przyjęto go do polskiego wojska. Wówczas nawiązał kontakt z placówką wojskową wywiadu brytyjskiego. W 1941 r. został przerzucony do Grecji. Jerzy wsławił się wieloma śmiałymi akcjami dywersyjnymi. Był znakomitym pływakiem, wielokrotnie docierał do stojących na redzie okrętów niemieckich, przytwierdzał do nich miny i wysadzał w powietrze. Został rozstrzelany 4 stycznia 1943 r.



media-press.tv

6 z 14
"Noce i dnie" (1975)...

"Noce i dnie" (1975)


Zagubiona w zawierusze wojennej Barbara opuszcza Kaliniec bryczką znajomego, Żyda Szymszela. W drodze starsza pani wraca wspomnieniami w przeszłość. Toliboski, do którego majątku teraz jedzie, był jej młodzieńczą miłością. Ożenił się z inną, ona jednak nigdy o nim nie zapomniała. Mając 25 lat, poznała Bogumiła Niechcica, zubożałego ziemianina, byłego powstańca. Mimo że wizja spędzenia reszty życia na wsi przerażała ją, została jego żoną. Wspólnie przeżyte nieszczęścia i chwile radości zbliżyły ich do siebie bardziej, niż przypuszczała.


"Noce i dnie" w 1977 roku doczekały się wersji serialowej. Scena z Karolem Strasburgerem wchodzącym do wody przeszła już do klasyki kina.



fot. youtube.com

7 z 14
"Polskie drogi" (1976)...

"Polskie drogi" (1976)


"Polskie drogi" były jednym z najpopularniejszych polskich seriali lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Pokazany po raz pierwszy w roku 1977, doczekał wielu powtórek. Dzieło Jerzego Janickiego i Janusza Morgensterna to epicka (łącznie 17 godzin projekcji), wielowątkowa opowieść o losach Polaków w latach II wojny światowej. "Czas pogardy" ukazano przede wszystkim z punktu widzenia dwóch głównych bohaterów - porucznika Władysława Niwińskiego (Karol Strasburger) i Leona Kurasia (wielka rola Kazimierza Kaczora) - drobnego cwaniaka, niepozbawionego jednak znamion heroizmu.


Autorzy serialu starali się pokazać zwłaszcza dzień powszedni okupacji hitlerowskiej w Polsce. Konspirację, akcje zbrojne, strzelaniny programowo odsunięto na drugi plan. W zamian "Polskie drogi" dawały przekrój przez wszystkie ówczesne warstwy społeczne. Opowiadały o ludziach częstokroć zaskoczonych przez historię, którzy stopniowo uczą się złowrogiej logiki hitlerowskiego terroru. Janusz Morgenstern potraktował pracę nad serialem jako dopełnienie swoich poprzednich filmów o II wojnie światowej: "Kolumbów" i "Potem nastąpi cisza".


"Jest to kontynuacja o nieco odwróconej chronologii."Kolumbów"poświęciłem tylko losom żołnierzy Armii Krajowej. W "Polskich drogach"obszerniej zajmujemy się lewicą społeczną, nie zapominając o ugrupowaniach AK" - tłumaczył reżyser w jednym z wywiadów. We wrześniu 1939 r, podchorąży strzelców konnych Władysław Niwiński otrzymuje rozkaz eskortowania do Kamieńca Podolskiego ważnej przesyłki państwowej. W drodze natyka się na stacjonujący w dworze polski batalion, którego dowódca jest ranny.


Do dworu przyjeżdża także kapitan Tadeusz Miszczyk z II Oddziału w nadziei, że zdobędzie tu trochę benzyny. W czasie nalotów i starć z Niemcami ginie sprowadzony lekarz, pozbawiony opieki medycznej dowódca batalionu umiera. Ginie także kapitan Miszczyk. Niwiński przejmuje wiezione przez niego ważne dokumenty. W nocy pluton Niwińskiego zostaje zdziesiątkowany przez grupę dywersyjną pod wodzą Johanna Heymanna, syna niemieckiego kolonisty, młynarza, który umiera nagle w trakcie walki. Niwiński znał Heymannów jeszcze sprzed wojny, gdy przyjeżdżał tam na wakacje. Johann poprzysięga mu zemstę za śmierć ojca.



media-press.tv

8 z 14
"Wielki szu" (1982)...

"Wielki szu" (1982)


Polska lat 70. XX wieku. Szuler, zwany Wielkim Szu, wychodzi na wolność po pięciu latach pobytu w więzieniu. Żona, nie wierząc, by mógł się zmienić, proponuje mu rozwód i podział pokaźnego majątku. W poszukiwaniu spokojnej przystani Szu dociera do miasteczka, w którym chce wziąć udział w licytacji domu. Taksówkarz zawozi go do mistrza ceremonii, miejscowego potentata Mikuna. Jurek, dla którego poker stanowi życiową pasję, długo prosi mistrza, by zechciał zdradzić mu swoje sekrety. Ten w końcu ulega namowom.


Karol Strasburger w filmie Sylwestra Chęcińskiego wcielił się w rolę Denela.



fot. youtube.com

Pozostało jeszcze 5 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

İdris próbuje porwać Ziyę. Yaman co rusz psuje szyki jego zbirom!

İdris próbuje porwać Ziyę. Yaman co rusz psuje szyki jego zbirom!

Maria poznaje prawdę o Salvadorze!

Maria poznaje prawdę o Salvadorze!

İdris zaciera ślady i otwiera stare rany. Yaman dowie się, kto zabił mu brata?

İdris zaciera ślady i otwiera stare rany. Yaman dowie się, kto zabił mu brata?

Zobacz również

İdris próbuje porwać Ziyę. Yaman co rusz psuje szyki jego zbirom!

İdris próbuje porwać Ziyę. Yaman co rusz psuje szyki jego zbirom!

Maria poznaje prawdę o Salvadorze!

Maria poznaje prawdę o Salvadorze!