
Janusz Zakrzeński - zm 10 kwietnia 2010
Aktor Teatru Polskiego w Warszawie znany z wielu znaczących ról, wśród których były m.in. niezapomniane kreacje Józefa Piłsudskiego w „Polonia Restituta” oraz „Pasjansach Pana Marszałka”, Napoleona w „Popiołach”, czy Benedykta Korczyńskiego w „Nad Niemnem”. W „M jak miłość” wcielił się w znaczącą rolę pana Michała Dziduszko - nauczyciela i powiernika Pawła Zduńskiego. Zginął w katastrofie samolotu w Smoleńsku.
Od młodości pochłaniało go wiele pasji, a oprócz aktorstwa zawsze równie ważna była dla niego historia Polski i miłość do języka polskiego. Napisał dwie książki: „Moje spotkania z Marszałkiem” oraz „Gawędy o potędze słowa”. Sam również stał się bohaterem książki „Siła codzienności” i wywiadu rzeki – „Co mi zostało z tych lat”, opisującego jego życie i karierę.
Janusz Zakrzeński wykładał retorykę w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie oraz w Wyższym Seminarium Metropolitalnym im. św. Jana Chrzciciela. Nie można również pominąć innych jego zasług. Był członkiem rady programowej Związku Piłsudczyków, a także założycielem Akademii Dobrych Obyczajów, w której to Akademii wykładał kulturę słowa.
W 2008 roku Światowy Zjazd Sybiraków przyznał mu nagrodę "Ambasador Sybiraków" za rolę w spektaklu "Bezgłośny Krzyk". W 2009 ponownie przyznano mu ten tytuł za całokształt pracy. W tym samym roku odznaczony został również przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Było to jego kolejne wyróżnienie po otrzymanym wcześniej Złotym Krzyżu Zasługi.
Fot. MTL Maxfilm