
Elżbieta Czyżewska
Nazywana „polską Marilyn Monroe” i „Cybulskim w spódnicy”. Pierwszą rolą filmową była postać Renaty w filmie Stanisława Barei "Mąż swojej żony" w 1960 roku. Z Bareją, zrealizowała również popularną komedię "Żona dla Australijczyka", w której zagrała tancerkę z zespołu „Mazowsze” oraz "Małżeństwo z rozsądku" w 1966 roku, gdzie zagrała z Danielem Olbrychskim i Bohdanem Łazuką. Była charyzmatyczna i niezwykle utalentowana, a masowa publiczność kochała ją za komediowe kreacje. Czyżewska ma jednak na swym koncie również role dramatyczne m.in. w filmie Tadeusza Konwickiego "Zaduszki" czy "Dom bez okien". W 1966 roku aktorka wyjechała do Stanów Zjednoczonych, wracając w 1968 roku na zaproszenie Andrzeja Wajdy do jego filmu "Wszystko na sprzedaż". W 1969 roku zagrała w Stanach w filmie "Putney Swope" Roberta Downeya Sr. Krzysztof Demidowicz tak pisał o aktorce:
Filmowe początki określiły ją jako amantkę z instynktem komediowym, ale Czyżewska potrafiła wyzwalać się z przypisanych jej schematów. (...) Niezależnie od epoki i konwencji odsłaniała zza maski postaci własną indywidualność. Nie miała klasycznej urody, ale za to swojską i ciepłą, co w połączeniu z naturalną żywiołowością i autentyzmem stało się jej atutem. - To nasza wersja 'dziewczyny z sąsiedztwa' - powiedział o niej Aleksander Bardini. Ujmowała publiczność połączeniem dynamicznego temperamentu i wrażliwości, mocnego charakteru i romantycznych pragnień ("Film" 2001, nr 06).
Czyżewska zmarła w nowojorskim szpitalu New York Presbyterian Hospital na Manhattanie, w wieku 72 lat, przegrywając walkę z rakiem przełyku (była nałogową palaczką).
media-press.tv

Kalina Jędrusik
Legenda polskiego kina. Aktorka, piosenkarka i skandalistka uznawana za symbol seksu. Popularność zdobywając dzięki występom w telewizji, m. in. w „Kabarecie Starszych Panów”. W latach 60. słynęła z odważnych kreacji, które często prowokowały zbulwersowane społeczeństwo do pisania licznych skarg na aktorkę. Rola Joanny w "Lekarstwie na miłość" Jana Batorego, przyniosła jej ogromną popularność i rzesze wiernych fanów.
Była miłośniczką kotów, zmarła w 1991 roku wskutek ataku astmy na tle uczulenia na sierść kota.
media-press.tv

Beata Tyszkiewicz
Pierwsza dama polskiego kina. Jedna z najbardziej znanych aktorek na tej liście. Do tej pory pojawia się na ekranie, zarówno tym kinowym, jak i telewizyjnym. W latach 60. zasłynęła rolą Izabeli łęckiej w adaptacji powieści Bolesława Prusa "Lalka".
Mimo wielu wybitnych filmowych ról, w teatrze pojawiła się tylko raz. Jak mówiła:
Jestem za leniwa, teatr zmusza do straszliwej pracy. Pomyśleć, że Daniel Olbrychski zagrał Hamleta 450 razy! Na samą myśl o tym chce mi się zemdleć.
media-press.tv

Irena Karel
Seksbomba lat 60, polska Brigitte Bardot. Irena Karel zadebiutowała w wieku 21 lat rolą w filmie "Pingwin", w reżyserii Jerzego Stefana Stawińskiego. Już wtedy zwróciła na siebie uwagę reżyserów. W kolejnych latach można było ja oglądać w m.in. "Kiedy miłość była zbrodnią" czy "Poradniku matrymonialnym". Dzięki niesamowitej urodzie, role które otrzymywała, często wymagały od niej prezentowania skąpo odzianego ciała, tak było m.in. w filmie "Stajnia na Salvatorze". W latach 60. o jej serce walczyli Andrzej Łapicki i Tadeusz Ross!
media-press.tv