

"Nóż w wodzie" (1961)
"Nóż w wodzie" uzyskał nominację w ramach 36. edycji Oscarów. Nagrody nie udało się jednak zdobyć. Wówczas zwyciężyli Włosi, a konkretnie film "8 i pół" Federico Felliniego.
"Nóż w wodzie" to dramat psychologiczny rozgrywający się między trzema osobami w pozasezonowym pejzażu mazurskich jezior. Znany dziennikarz sportowy Andrzej jedzie z żoną Krystyną na jednodniowy rejs jachtem, a po drodze zabiera młodego autostopowicza.
Na pozerstwo dziennikarza autostopowicz odpowiada postawą "młodego gniewnego", ukrywając rozpaczliwą zazdrość i pragnienie posiadania drogiego samochodu, jachtu, dziewczyny i... dużych pieniędzy.

"Faraon" (1965)
Film Jerzego Kawalerowicza mógł zgarnąć statuetkę w trakcie ceremonii, która odbyła się 10 kwietnia 1967 roku. Niestety, drugie podejście również zakończyło się niepowodzeniem. Zwyciężył wówczas francuski film "Kobieta i mężczyzna".
W "Faraonie" główną postacią jest Ramzes grany przez Jerzego Zielnika. Młody władca pragnie przeprowadzic reformy i poprawić los biednych podwładnych. Uważa, że nalezy rozpocząć wojnę z Asyrią, i dzięki wygranej wzbogacic kraj.
Jego planom przeciwni są jednak kapłani, którzy mają znaczący wpływ na politykę państwa. Posiadają oni olbrzymie bogactwa, ukryte w podziemnym labiryncie... Jednak ich najpotężniejszą bronią jest wiedza - dostępna jesynie wybranym. Ramzes podejmuje walkę z kapłanami, której celem jest przywrócenie pełni władzy faraonom.

"Potop" (1974)
"Potop" uzyskał nominację w ramach 47. edycji. Film Jerzego Hoffmana przegrał wtedy z "Amarcordem" w reżyserii Federico Felliniego. Włoski reżyser zdobył wówczas już swoją trzecią nagrodę w tej kategorii.
Film "Potop" opowiada historię miłości Andrzeja Kmicica, chorążego orszańskiego i Oleńki Billewiczówny, rzucone na barwne tło historyczne najazdu szwedzkiego na Polskę w latach 1655-1660. Kmicic, początkowo opowiadający się po stronie kolaborujących z najeźdźcą Radziwiłłów, uświadamia sobie, że postępuje jak zdrajca narodu. Kmicic postanawia się zrehabilitować i porywa Bogusława Radziwiłła, co kładzie kres jego bujnej lecz haniebnej biografii.
Pod przybranym nazwiskiem Babinicza z poświęceniem służy ojczyźnie, wsławiając się brawurowymi akcjami podczas obrony klasztoru na Jasnej Górze. Protagonista przechodzi przemianę z nieodpowiedzialnego watażki do narodowego bohatera.