
"Katyń" (2007)
Po ponad 20 latach od powstania "Człowieka z żelaza" Polska doczekała się w końcu kolejnej nominacji do Oscara. "Katyń" nie dobył jednak nagrody, która trafiła w ręce Stefan Ruzowitzky'ego, reżysera austriackiego filmu pt. "Fałszerze".
Akcja filmu "Katyń" zaczyna się 17 września 1939. Ludzie uciekający przed postępującym Wehrmachtem trafiają na pojedynczych uciekinierów z przeciwnej strony. Okazuje się, że Armia Czerwona wkroczyła do Polski łamiąc pakt o nieagresji. Nieopodal jest obóz gdzie Anna odnajduje męża Andrzeja, polskiego żołnierza wziętego wraz z innymi oficerami do niewoli. Andrzej nie chce uciekać, chce pozostać wierny przysiędze wojskowej.
Andrzej zostaje wywieziony do obozu w Kozielsku. Pojmani przez żołnierzy radzieckich oficerowie wojska polskiegosą więzieni przez kilkanaście miesięcy. Następnie zostają zamordowani w katyńskim lesie, a Niemcy i Rosjanie wzajemnie oskarżają się o popełnienie mordu.

"W ciemności" (2011)
Agnieszka Holland była pierwszą polską reżyserką, której film uzyskał nominację do Oscara. Jej "W ciemności" nie zdołało jednak zwyciężyć. Nagrodę zdobyło irańskie "Rozstanie".
Akcja filmu Agnieszki Holland toczy się w Polsce w okresie drugiej wojny światowej. "W ciemności" opowiada historię Leopolda Sochy, drobnego polskiego złodziejaszka, który zgadza się pomóc żydowskiej rodzinie.
Dbający o własne interesy mężczyzna, który przed wojną kilkakrotnie trafiał do więzienia za kradzieże czy bójki, postanawia wesprzeć niewinnych ludzi i zmienia się z przestępcy w bohatera.

"Ida" (2013)
- ceremonia wręczenia Oscarów odbyła się 22 lutego 2015 roku i to właśnie wtedy Paweł Pawlikowski jako pierwszy polski reżyser otrzymał statuetkę Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny".
Akcja "Idy" rozgrywa się w Polsce z lat 60. Główną bohaterką filmu jest Anna, nowicjuszka z zakonu, która została umieszczona w klasztorze jako sierota. Zanim przyjmie święcenia musi odwiedzić Wandę, jej jedyną krewną.
Anna dowiaduje się od Wandy, że jest z pochodzenia Żydówką. Obie kobiety wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są.

"Zimna wojna" (2018)
Laureat Oscara Paweł Pawlikowski nie zdołał powtórzyć swojego sukcesu. Tym razem statuetka trafiła w ręce Alfonso Cuaróna, reżysera filmu "Roma".
Akcja filmu "Zimna wojna" zaczyna się pod koniec lat 40. ubiegłego wieku. Pochodząca z małego miasteczka Zula Lichoń występuje w zespole ludowym Mazurek.
Pierwszy występ, w trakcie którego zaśpiewane zostają zebrane po polskich wsiach piosenki ludowe, kończy się sukcesem. Pojawia się propozycja dołączenia do repertuaru piosenek chwalących dokonania socjalizmu oraz towarzysza Stalina. Dzięki temu zespół będzie mógł otrzymać zgodę na koncertowanie poza granicami kraju. Dyrektorem muzycznym grupy jest Wiktor Warski. To utalentowany muzyk, który marząc o artystycznej wolności gra taką muzykę, jaką narzucają mu przełożeni.
Zula i Wiktor zakochują się w sobie. To wybuchowy związek. Oboje nie mogą bez siebie żyć, ale gdy tylko spędzają więcej czasu razem, od razu zaczynają skakać sobie do oczu.