
Sprawdźcie, co warto obejrzeć w ten weekend w kinie! Wybór macie spory - możecie wybrać się na polski dramat o toksycznych związkach, czyli "W spirali", artystyczne kino sygnowane marką rosyjskiego mistrza Aleksandra Sokurowa, czyli "Frankofonia" lub kontynuację świetnego horroru "Obecność". A to nie wszystko, bo przecież dzieci mogą się zastanowić "Gdzie jest Dory?", a dorośli "Jak urządzić orgię w małym mieście"!

"W spirali"
Wycieczka za miasto ma być dla Krzysztofa i Agnes ucieczką od małżeńskich kłopotów, ale staje się emocjonalną pułapką, wycieńczającym rozrachunkiem krzywd, zdrad i zawodów. Żeby odetchnąć od siebie, zabierają po drodze ekscentrycznego autostopowicza Tamira, który staje się świadkiem, a później katalizatorem ich emocjonalnych potyczek. Tamir proponuje pomoc w ocaleniu małżeństwa – i namawia ich do zażycia „lekarstwa”, które sprawi, że ich życie i miłość staną się lepsze. Lekarstwo zabiera ich w podroż pomiędzy rzeczywistością a halucynacją, a kolejne zataczane kręgi spirali czasu pozwalają im na nowo zobaczyć siebie nawzajem i swój związek.
Gdzie kończy się miłość, a zaczyna fatalne zauroczenie? I czym różni się jedno od drugiego? "W spirali" to emocjonalny rollercoster, wiwisekcja relacji, w której cierpienie, poniżenie, gniew sklejone są z pożądaniem i namiętnością. Wszyscy jesteśmy uwięzieni w emocjonalnej spirali, która pcha nas w przepaść, gdzie rozkosz i cierpienie stają się mrocznym przedmiotem pożądania.
Czas trwania: 1 godz. 10 min.

"Frankofonia"
Filmy na temat okupacji zwykle koncentrują się na przedstawianiu ruchu oporu. Tutaj mamy do czynienia ze skomplikowaną materią, dotyczącą wyborów dokonywanych w imię wielkiej sztuki. Film rozważa kwestię postrzegania kultury – a tym samym siebie – przez społeczeństwo francuskie i okupujących Francję podczas II wojny światowej nazistów. Łącząc sceny rekonstrukcyjne z nagraniami archiwalnymi reżyser konstruuje narrację wokół Muzeum w Luwrze, skupiając się na relacji Jacquesa Jaujarda, dyrektora Francuskich Muzeów Narodowych, i hrabiego Wolffa Metternicha, przysłanego z Niemiec dla nadzorowania francuskich kolekcji dzieł sztuki. Powstała wnikliwa, poetycka i uszczypliwa wizja tego jak wolność, równość i braterstwo funkcjonują w czasach okupacji.
Czas trwania: 1 godz. 30 min.

"Obecność 2"
W obsadzie po raz kolejny znaleźli się nominowana do Oscara Vera Farmiga ("W chmurach", serial telewizyjny "Bates Motel") oraz Patrick Wilson (seria "Naznaczony") jako Lorraine i Ed Warrenowie. Tym razem badacze udają się do północnego Londynu. W nękanym przez złośliwe duchy domu, w którym samotna matka wychowuje czwórkę dzieci, przeprowadzą jedno ze swoich najbardziej przerażających śledztw.
W obsadzie znaleźli się również Frances O'Connor (serial telewizyjny "Zaginiony") jako samotna matka oraz Madison Wolfe (serial telewizyjny "ZOO") i debiutanci: Lauren Esposito, Patrick McAuley i Benjamin Haigh, którzy wcielili się w role jej dzieci, a także Maria Doyle Kennedy (serial telewizyjny "Orphan Black"), Simon Delaney (serial telewizyjny "Roy"), Franka Potente (serial telewizyjny "The Bridge: Na granicy") oraz Simon McBurney ("Mission: Impossible — Rogue Nation").
Czas trwania: 2 godz. 14 min.