
7. "Alternatywy 4"
To historia grupy przypadkowych osób, która dostaje przydział do tego samego bloku z wielkiej płyty, i autorytarnego ciecia, który stara się kontrolować ich życie śmieszy kolejnych widzów od dnia premiery. Absurdalnego i zjadliwego humoru nie docenili w swoim czasie cenzorzy, nakazując usunięcia wielu scen. Pyrkosz wcielił się tutaj w postać Józefa Balcerka.
media-press.tv

5. "Kwiecień"
"Kwiecień" w reżyserii Witolda Lesiewicza z 1961 roku to opowieść o oddziale Armii Wojska Polskiego przygotowującym się do sforsowania Nysy. Jego dowódca, pułkownik Czapran, przygotowuje żołnierzy do ryzykownej akcji. W czasie sporu uderza w twarz chorążego Szumibora. Ten składa raport prokuratorowi, kapitanowi Hyrnemu, i wyzywa dowódcę na pojedynek. Hyrny stara się załagodzić sprawę. Wkrótce do kapitana wpływa raport pułkownika Czaprana na szeregowca Anklewicza, który nie wykonał rozkazu w czasie ataku. Prokurator stara się powstrzymać niepotrzebny przelew krwi i załagodzić konflikty. Witold Pyrkosz wcielił się tu w postać porucznika Galickiego.
fot. filmpolski.pl

4. "Meta"
Szkolni koledzy spotykają się przypadkowo w poczekalni dworca kolejowego. Każdy z nich wybrał własną drogę życiową. Władysław założył rodzinę, ma żonę i dwoje dzieci. Chociaż ledwie wiąże koniec z końcem, żyje uczciwie. Kazimierz (Witold Pyrkosz) jest jego przeciwieństwem. Nie splamił się uczciwą pracą, woli drobne szwindle i karciane oszustwa. Okazuje się, że Kazik jest w potrzebie, szuka mety, czyli lokum do mieszkania. Dobroduszny Władysław zabiera go do siebie. Z czasem Kazik coraz bardziej ingeruje w domowe sprawy kolegi. Zbliża się do jego żony.
media-press.tv

3. "Vabank" i "Vabank II"
W pierwszej połowie lat 80. Pyrkosz zasłynął rolą kasiarza Duńczyka w komediach początkującego wtedy reżysera Juliusza Machulskiego. Warszawa, lata trzydzieste XX wieku. Henryk Kwinto, doświadczony kasiarz, w wolnych chwilach muzyk, po wyjściu z więzienia mści się na Kramerze, właścicielu banku. Przed laty bankier brał udział w prowokacji, dzięki której policja aresztowała Kwintę. Kramer odpowiedzialny jest też za śmierć przyjaciela kasiarza. Właściciel banku prowadzi wystawne, obfitujące w uciechy życie, po staremu nie stroniąc od łotrostw, dbając przy tym o własne alibi. Z pomocą starego przyjaciela, Duńczyka, i dwóch złodziejaszków Kwinto organizuje napad na bank Kramera.
Fot. filmpolski.pl