
Janina Traczykówna (16.05.1930 - 22.01.2022)
Janina Traczykówna to aktorka, która na swoim koncie miała wiele wyjątkowych ról. Widzowie znali ją przede wszystkim z takich filmów jak "Noce i dnie", "Ludzie z pociągu" czy "Dzień świra" . W pierwszym polskim serialu "Barbara i Jan" to ona wcieliła się w tytułową Barbarę. W 2009 roku zagrała w "Ostatniej akcji". Wtedy ostatni raz widzieliśmy ją na ekranie.

Barbara Krafftówna (05.12.1928 - 23.01.2022)
Odejście wielkiej aktorki wstrząsnęło środowiskiem filmowym w Polsce. Krafftówna była ikoną i serdeczną przyjaciółką dla wielu aktorów i aktorek, którzy mieli zaszczyt spotkać artystkę na swojej zawodowej drodze. Zagrała w takich produkcjach jak: "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Popiół i diament", "Jutro premiera" oraz w serialu "Czterej pancerni i pies".
Barbara Krafftówna spoczęła wraz z honorami obok swojego pierwszego męża Michała Gazdy i syna Piotra, w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Tadeusz Bradecki (2.01.1955 - 24.01.2022)
Tadeusz Bradecki urodził się 2 stycznia 1955 roku w Zabrzu. Był absolwentem dwóch wydziałów: aktorskiego i reżyserii dramatu krakowskiej PWST. Niemal od początku swojej kariery związany był ze Starym Teatrem w Krakowie. Od roku 2003 współpracował jako reżyser z Teatrem Narodowym w Warszawie. W latach 2007-2013 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Śląskiego im. Wyspiańskiego w Katowicach. W 2013 roku otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
To właśnie zespół Teatru Śląskiego w Katowicach przekazał informację o jego śmierci.
Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Bradeckiego, który w naszym teatrze od 2007 do 2013 r. pełnił funkcję dyrektora artystycznego. To za jego dyrekcji i z jego inicjatywy w Teatrze Śląskim m.in. gościnnie prezentowano spektakle z prestiżowych europejskich scen (projekt Europejska Witryna Teatralna), a zespół z Katowic prezentował swoje tytuły przed publicznością m.in. Hiszpanii, Francji i Węgier - przekazał zespół Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego.
Tadeusz Bradecki zagrał w wielu popularnych filmach i serialach. Wystąpił m.in. w filmach "Amator" i "Bez końca" Krzysztofa Kieślowskiego. W jego filmografii znajdziemy także występy telewizyjne. Profesor Wojtowicz z serialu "Wojenne dziewczyny", Tadeusz Wolski z "Czasu Honoru" czy Rokicki z serialu "Glina" to tylko niektóre z nich.

Monica Vitti (03.11.1931 - 02.02.2022)
Monica Vitti była muzą reżysera Michelangelo Antonioniego, z którym w młodości była związała zarówno zawodowo jak i prywatnie. Włoszka zagrała we wszystkich częściach słynnej "trylogii samotności", na którą składają się filmy: "Przygoda" (1960), "Noc" (1961) i "Zaćmienie" (1962), a także w filmie "Czerwona pustynia". W latach 70. wystąpiła z Marcello Mastroiannim w popularnej komedii romantycznej "Dramat zazdrości", a za rolę w "Gwiezdnym pyle" (1973) Alberto Sordiego odebrała nagrodę imienia Davida di Donatello dla najlepszej aktorki.
Na jej koncie znalazły się też takie nagrody jak: Złoty Lew z festiwalu filmowego w Wenecji, Srebrny Niedźwiedź z festiwalu w Berlinie oraz pięć "włoskich Oscarów" i Złoty Glob. Artystka wycofała się z życia publicznego w 2002 z powodu choroby Alzheimera.