
Pies
Autor: Barbara Bendyk, Szymon Król
Mierzącej się z trudnościami małżeńskimi młodej parze ucieka pies. Wystawieni na próbę, w sytuacji kryzysowej zwracają się o pomoc do kobiety, która twierdzi, że potrafi nawiązywać telepatyczny kontakt ze zwierzętami. Jej zdolności przydadzą się nie tylko podczas poszukiwań zaginionego zwierzęcia… „Pies”” to próba zagłębienia się w relacje międzyludzkie i międzygatunkowe z obu perspektyw. Scenariusz został napisany w oparciu o improwizacje aktorskie; wykorzystano fachowe źródła i literackie inspiracje na temat relacji ze zwierzętami i komunikacji ze światem pozaludzkim.
TWÓRCY:
Reżyseria: Barbara Bendyk
Scenariusz: Barbara Bendyk, Szymon Król
OBSADA:
Michał Badeński, Jan Marczewski, Joanna Karcz, Olga Wojtkowiak

Nocny portier. Doświadczenie
Autor: pilgrim/majewski
To spektakl o wojnie. Ale nie prezentuje jej jako męskiej przygody ani wysiłku zbrojnego, nie ma w nim zwycięstw ani przegranych. Jest perwersja. Bo wojna uruchamia w ludziach najtrudniejsze instynkty. Oddala ludzkość od filozofii i oddaje ją w ręce fizjologii. Znęcanie się, poniżanie, zabijanie nie pasują do wzoru człowieka, ale doskonale wpisują się w równania z niewiadomymi o ludzkości. Nocny portier jest hołdem dla więźniarek obozów koncentracyjnych, które przymusowo pracowały jako prostytutki w przyobozowych domach publicznych. I które po wojnie nie mogły liczyć na zadośćuczynienie, współczucie, pamięć, rekompensatę. Ich przeżycia były niepotrzebne a cierpienie przemilczane.
Nocny portier jest również o najporządniejszych Niemcach, o zależnościach i polityce, która wypacza sprawiedliwość tak dramatycznie, że ludzie gubią się i zadają pytanie: kto w takim razie wygrał tę wojnę?
TWÓRCY:
Reżyseria: Seb Majewski
Kolekcja mody: Agata Bartos
Scenografia: Seb Majewski
Inspicjentka: Anna Solarek
OBSADA:
Agata Bartos, Angelika Cegielska, Joanna Łaganowska, Dominika Zdzienicka, Rafał Gorczyca, Piotr Tokarz, Dariusz Skowroński

Słoneczne spa
To spektakl dla wszystkich tych, którzy stoją, leżą lub tańczą w ramach protestu.
Każda osoba uczestnicząca w manifestacji decyduje się na radykalny gest wystawienia na ulicy swojego bezbronnego ciała. Emocje kontenerowane są w ciele, bo to właśnie ciało staje się jedynym środkiem wypowiedzi i jedynym narzędziem stawiającym realny opór w sytuacji protestu. Ciało, które pamięta i koduje. Ciało - nośnik skumulowanych społecznych frustracji i lęków.
Nie wymyśliliśmy jeszcze sposobu na społeczne odreagowanie tych napięć, na pielęgnację społeczną, na regenerację społecznych emocji, odnowę społecznego ciała. Proponujemy więc utworzenie społecznej stacji regeneracyjnej SPA.
TWÓRCY:
Reżyseria, dramaturgia: Bartłomiej Juszczak i Marcel Osowicki
Choreografia: Martyna Dyląg, Sandra Guzowska, Aleksandra Kądziołka
Scenografia, kostiumy, światła i wideo: Jakub Kotynia
Opieka artystyczna: Eryk Makohon
Produkcja: Centrum Kultury w Lublinie / Przestrzenie Sztuki
OBSADA:
Martyna Dyląg, Sandra Guzowska, Aleksandra Kądziołka, Bartłomiej Juszczak, Marcel Osowicki

Bajka na dobranoc
Autor: Miłosz Mieszkalski, Małgorzata Czerwień
Wyobraźmy sobie, że kryzys klimatyczny z powodu braku reakcji, stał się na tyle wszechobecny i potężny, że już nic nie można zrobić. Koniec świata już się rozpoczął, ale jeszcze się nie skończył. Co można zrobić w takiej sytuacji? Może po prostu mu się przyjrzeć, spróbować zobaczyć jego piękno? Bajka na dobranoc jest wielogłosową medytacją nad schyłkiem.
Spektakl powstał w ramach pracy kolektywnej, bez ścisłego podziału na reżysera, dramaturżkę, realizatorów i wykonawców. Początkowo działaliśmy w podgrupach, w których niezależnie od siebie powstawały mikro-opowieści snute z różnych perspektyw. W ostatnim tygodniu prób spotkaliśmy się wszyscy, by pracować nad sposobem montażu stworzonych wcześniej głosów. W wyniku tego eksperymentu powstał kolaż, zbiór impresji i wspólna refleksja nad końcem.
TWÓRCY:
Koncepcja, reżyseria i dramaturgia: Miłosz Mieszkalski, Małgorzata Czerwień
Scenografia: Julia Furdyna
Muzyka: Karol Augustyniak
OBSADA:
Michał Badeński, Bartosz Cwaliński, Aleksander Gałązka, Wiktoria Karbownik, Maciej Kokot, Stanisław Nowak, Gabriela Szmel