
Zobacz TOP10 filmów historycznych!
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

„Aleksander” (Oliver Stone 2004)
Żyjący w IV w. p.n.e. Aleksander, syn władcy Macedonii, Filipa, zamordowanego w skrytobójczym zamachu, zasiada na tronie w wieku 19 lat. Głęboko wierzący w to, że też dane jest mu dokonać wielkich czynów Aleksander postanawia podbić świat. Marzy mu się potężne, wielonarodowe imperium, w którym najeźdźcy brataliby się z podbijanymi ludami – daje tego przykład poślubiając Azjatkę Roksanę. Trawiony gorączką swej idei, prze nieustannie i zwycięsko naprzód, nie zważając na narastające w armii pomruki niezadowolenia zmęczonych trudami licznych kampanii żołnierzy. Jego geniusz wojenny widać w dwóch wielkich bitwach, kiedy niespełna pięćdziesięciotysięczna armia Macedończyka konfrontuje się z półmilionowym wojskiem Dariusza pod Gaugamelą oraz gdy przystępuje do efektownego ataku słoni podczas batalii w Indiach. Film pokazuje Aleksandra jako człowieka motywowanego chęcią ucieczki od chorobliwie ambitnej matki oraz gnębionego kompleksem syna odtrąconego przez ojca, ale też jako twórcę imperium, które przetrwa 3 wieki. Jego największym osiągnięciem nie są podboje militarne, a przenikanie kultur greckiej i wschodniej co dało w rezultacie rozkwit kultury hellenistycznej.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

„Lincoln” (Steven Spielberg 2012)
Film koncentruje się na tym fragmencie biografii amerykańskiego prezydenta, kiedy ten walczył o zatwierdzenie przez izbę reprezentantów XIII poprawki do konstytucji stanów zjednoczonych znoszącej niewolnictwo. Dla Europejczyków ten czas to głównie wojna secesyjna, ale tej tutaj niewiele. Przewija się gdzieś na początku, i w środku, ale te najważniejsze mają miejsce w gabinetach, salonach i w kuluarach i są grami i przepychankami słownymi, knowaniami, szantażem, manipulacją i... przekupstwem. Odważono się pokazać, że kryształowy Lincoln i jego zwolennicy nie należeli do najuczciwszych, a głosy wyborcze kupowali jak wszyscy... za pieniądze i stanowiska. Inną sprawą jest to, że działali w najlepszej wierze o dobrą sprawę. Lincoln jawi się w tym filmie jako mąż stanu umiejący dokonać politycznych wyborów, nie wahający się w obliczu przeciwności, a jednocześnie wcale nie idealny. Momentami ten niezwykle łagodny człowiek o miękkim, wysokim głosie wydaje się tyranem, nie respektującym zdania innych; nie waha się podkreślić swego stanowiska , by zmotywować swych wątpiących podwładnych i współpracowników.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

„Zagadka Kaspara Hausera” (Werner Herzog 1974)
Film oparty na faktach, którego akcja rozgrywa się w roku 1828 w Norymberdze, gdzie na rynku 17-letni pojawia się Kaspar Hauser (Bruno S.). Miał dojrzałość psychiczną sześciolatka, mówił tylko kilka słów, chodził jak małe dziecko i nie znał innych potraw poza chlebem i wodą. W ręce trzymał list, z którego wynikało, że całe życie spędził w lochu o chlebie i wodzie, nie znał świata ani ludzi. Chłopcem zajął się profesor Daumer (Walter Ladengast), który uczył go mówić, pisać, grać na pianinie i zachęcał do pisania pamiętnika. Herzoga interesował konflikt między naturą, a cywilizacją, jednak historyczna zagadka Hausera jest nie mniej fascynująca. Na podstawie tego co zapamiętał można było wywnioskować, że jest kimś wysoko urodzonym. Spekulowano, że mógł być synem Karola Ludwika, księcia Badenii, której tron – z racji braku jego potomka – przypadł jego stryjowi Ludwikowi. Tak czy inaczej Hauser okazał się osobą niepożądaną, drugi zamach na jego życie okazał się skuteczny i już jako 31 letni mężczyzna Hauser zmarł w równie tajemniczych okolicznościach, jak się pojawił, zasztyletowany w ogrodach dworskich w Ansbach.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv