
„Omen” (Richard Donner 1976)
W naszym zestawieniu przedstawiciel nurtu szatańskiego, czy może lepiej egzorcystycznego. Opowieść o Damienie, adoptowanym synku amerykańskiego dyplomaty Roberta Thorna, który odkrywa, że chłopczyk - wokół którego dzieją się dziwne rzeczy i giną ludzie - jest synem Szatana to wg nas numer jeden w swej kategorii. W “Omenie” personifikacją Zła jest dziecko. I ten właśnie wykluczający się motyw zła sprzęgniętego z niewinnością, został wygrany w sposób genialny. Dla najmroczniejszych scen filmu – ataku pawianów czy samobójstwa niani – kontrapunktem jest właśnie zbliżenie zagadkowych oczu Damiena. Takie montażowe “sugestie” powodują, że nasuwająca się nam interpretacja jest coraz bardziej przerażająca, a genialna, diaboliczna muzyka Jerry’ego Goldsmitha jeszcze potęguje to napięcie. Występ w roli Gregory Pecka, majestatycznego, uwielbianego i szanowanego przez widzów, spowodował, że film zyskał na wiarygodności, a niewytłumaczalne rzeczy, które miały miejsce podczas realizacji filmu sprawiły, że zyskał miano przeklętego!
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

„Carrie” (Brian De Palma 1976)
Carrie to wychowywana przez despotyczną matkę, ortodoksyjną chrześcijankę zahukana nastolatka, która przy pierwszej miesiączce odkrywa w sobie dar telekinezy – może poruszać przedmioty siłą woli. Mimo tego że swych mocy używa rzadko, czasem w gniewie, gdy kłóci się z rodzicielką, czasem przeciw szkolnym prześladowcom, to jej matka uważa dziewczynę za przeklętą przez Boga, a jej umiejętności za przejaw kary boskiej, całkowicie negując wyjaśnienia naukowe. Zbliża się bal maturalny, podczas którego największa przeciwniczka Carrie chce ją ostatecznie upokorzyć…
To ekranizacja pierwszej amerykańskiej powieści Stephena Kinga, rozkładana na części pierwsze przez filmoznawców, nasycona symboliką metaforami i znaczeniami, film o dusznym mrocznym klimacie i fabule uwypuklającej motyw patologicznych relacji między ludźmi. Sissy Spacek przeszła swą rolą do historii kina, choć w trakcie realizacji miała już 26 lat, a nie 15 jak Chloë Grace Moretz w remaku z 2013 roku nieco bardziej komiksowym niż straszącym nieodgadnionymi mocami ludzkiego umysłu. Absolutna klasyka!
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

”Lśnienie” (Stanley Kubrick 1980)
Jack Torrance (Jack Nicholson), cierpiący na brak weny podrzędny pisarz dostaje posadę stróża w zamkniętym na zimę górskim hotelu Panorama, do którego zjeżdża wraz z żoną i pięcioletnim synkiem Dannym.
Eksplorując puste korytarze i niezamieszkane pokoje starego hotelu chłopiec odkrywa, że po korytarzach błąkają się duchy zamordowanych dwóch dziewczynek, a jego ojciec stopniowo pogrąża się w szaleństwie spowodowanym ingerencją kolejnej zjawy, pana Grady'ego (Philip Stone), poprzedniego dozorcy hotelu, zbudowanego na indiańskim cmentarzu. Rodzina Jacka znajdzie się w straszliwym niebezpieczeństwie, gdy mężczyzna straci całkowicie kontakt z rzeczywistością. Film zrealizowany na podstawie powieści Stephena Kinga, nie byłby tak genialny gdyby nie odtwórca roli Jacka, Jack Nicholson, który z minuty na minutę staje się na naszych oczach potworem.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv