
"Urodziny młodego Warszawiaka" (1980) Cztery najważniejsze rocznice urodzin z życia bohatera. 24 września 1938 r. Jurek obchodzi 17. urodziny. Ojciec zaprasza go na kolację. Obiecuje, że załatwi mu po maturze wyjazd na studia do Paryża. Kolejne, 18. urodziny, Jurek obchodzi, walcząc w obleganej przez Niemców Warszawie. Wtedy poznaje Teresę, z którą parę lat potem połączy go gorące uczucie. We wrześniu 1943 r. pracuje jako kontroler w Urzędzie Skarbowym, działa w konspiracji. Jesienią 1944 r. wybucha Powstanie Warszawskie. Kolejną rocznicę urodzin Jerzy świętuje na barykadach. (fot. AplusC)

"Zakazane piosenki" (1946) Akcja filmu rozgrywa się od września 1939 r. aż do wyzwolenia Warszawy w 1945 r. Muzyk Roman Tokarski opowiada historię okupacji i przeżycia z tego okresu młodemu żołnierzowi polskiemu, repatriantowi z Anglii. Roman zorganizował uliczną orkiestrę. Wraz z siostrą i kolegami byli także członkami organizacji podziemnej - przewozili broń i nielegalne wydawnictwa, brali udział w akcjach dywersyjnych i bojowych, walczyli w Powstaniu Warszawskim i partyzantce. W czasie jednej z akcji zginął ukochany Haliny. (fot. AplusC)

"Do potomnego" (2004)
Tragiczne losy pięciu poetów pokolenia Kolumbów. Bohaterami filmu są: Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy, Zdzisław Stroiński, Andrzej Trzebiński i Wacław Bojarski. Wszyscy zginęli podczas wojny.
(fot. AplusC)