
"Pierścionek z orłem w koronie" (1992) Warszawa, październik 1944 roku. Powstanie dobiega końca. Marcin, młody podchorąży AK, zostaje ranny w czasie wycofywania się z bronionego domu. Traci kontakt z dziewczyną, Wiśką, która trafia do obozu przejściowego dla cywilów. Marcin powraca do zdrowia w niemieckim szpitalu, troskliwie doglądany przez sanitariuszkę Janinę. Po pewnym czasie razem z czułą opiekunką wynajmują pokój. Marcin odrzuca propozycję walki z sowieckim okupantem. Wierzy w możliwość porozumienia z nową władzą. (fot. AplusC)

"Powstanie Warszawskie" (2014) "Powstanie Warszawskie" reklamowano jako "pierwszy na świecie fabularny dramat wojenny non - fiction". Zrekonstruowane i pokolorowane kroniki powstańcze, obrazujące dramat owych 63 dni. Wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego film został zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, autentycznych kronik filmowych kręconych w sierpniu 1944 roku w Warszawie. W archiwalne materiały został wpleciony wątek fabularny. Głównym bohaterom głosu użyczyli aktorzy, m.in. Maciej Nawrocki, Michał Żurawski i Mirosław Zdrojewicz. Historia przedstawiona oczami dwóch braci, operatorów filmowych, świadków walk oddziałów powstańczych z przeważającymi siłami niemieckimi. Realizatorzy Powstańczych Kronik Filmowych wykonują rozkazy dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej i zgodnie z oczekiwaniami swego dowódcy dokumentują codzienne życie cywilnej ludności powstańczej stolicy. Przygotowana przez nich kronika ma być wyświetlana w kinie Palladium. Bracia znajdują się w samym centrum dramatycznych wydarzeń i sami stają się bezpośrednimi uczestnikami powstania. Dołączają do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Mają wreszcie okazję zarejestrować obraz prawdziwej wojny, o czym marzyli od początku. Rzeczywistość przerasta ich najśmielsze wyobrażenia o powstaniu. Uświadamiają sobie, że są świadkami dokonującej się apokalipsy. Muszą zatrzymać w kadrze ten obraz i za wszelką cenę ocalić dla potomnych taśmy z materiałem z powstańczej Warszawy. (fot. Archiwum)

"Czas honoru. Powstanie" (2014) "Czas honoru. Powstanie" to specjalna seria popularnego serialu TVP, wieńcząca sześć dotychczasowych sezonów emitowanych od 2008 roku. Akcja toczy się podczas powstania warszawskiego. (fot. AplusC)

"Sierpniowe niebo. 63 dni chwały" (2013) W ruinach przedwojennej kamienicy zostają znalezione ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów powstania warszawskiego. Ukrywający się profesor Szapiro opisał w nim pierwsze dni walki o Warszawę. 5 sierpnia 1944 r. 17-letnia sanitariuszka przeżywała pierwszą miłość do żołnierza AK. Był to najtragiczniejszy dzień powstania, który w dużym stopniu zadecydował o jego dalszych losach. Tego dnia dokonano rzezi mieszkańców Woli. Zanim do tego doszło, młodzi warszawiacy budowali barykady, by stanąć do nierównej walki z jednostką Waffen-SS Dirlewanger. (fot. AplusC)