
"Eroica" (1958) Film składa się z dwóch luźno ze sobą związanych tematycznie nowel. Część pierwsza opowiada o warszawskim cwaniaku, który przypadkowo wciągnięty w Powstanie Warszawskie zdobywa się na czyn bohaterski, choć właściwie niepotrzebny. Akcja drugiego opowiadania rozgrywa się w oflagu - po raz pierwszy przedstawiono w niej życie polskich oficerów w obozie jenieckim w czasie ostatniej wojny. (fot. AplusC)

Godzina "W" (1979) "Godzina "W" to zapis jednego, przełomowego dla dziejów stolicy dnia - 1 sierpnia 1944 roku. Niemcy powoli wycofują się z miasta. Całe podziemie czeka na rozkaz rozpoczęcia powstania. Trwają gorączkowe przygotowania do zbrojnego wystąpienia. W jednym z umówionych punktów zbiera się pluton Armii Krajowej pod dowództwem "Czarnego". Ma zaatakować hitlerowskie koszary. Tuż przed akcją dowiadują się, że nie otrzymają wsparcia drugiego plutonu. Wybija godzina "W". Młodzi żołnierze chwytają za broń. (fot. AplusC)

"Miasto nieujarzmione" (1950) Warszawa, październik 1944 roku, kilka dni po upadku powstania. Andrzej, młody powstaniec, dostaje rozkaz pozostania w mieście i ukrycia sowieckiego spadochroniarza - telegrafisty. Nocą, wraz z Jankiem i Julkiem, umieszcza go w ruinach getta, jednak Niemcy podążają ich tropem. Niebawem Andrzej spotka w ruinach Krystynę i również ją sprowadzi do kryjówki w gettcie. (fot. AplusC)

"Miasto ruin" (2010) „Miasto ruin” to kadry z przelotu nad zburzoną i wyludnioną Warszawą zarejestrowane wiosną 1945. Jest to pierwsza na świecie cyfrowa rekonstrukcja zniszczonego miasta. Od 1 sierpnia 2010 r. projekcja filmu jest stałym elementem ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego. (fot. AplusC)