
Powstanie Warszawskie dla części Polaków jest i będzie bohaterskim zrywem, pragnieniem wolności za wszelką cenę, które pokazało Hitlerowi, Stalinowi i światu, że Polacy nie poddadzą się w walce o niepodległość. Dla innych jest tragiczną decyzją, niepotrzebną ofiarą i zrujnowanym miastem. Każde pokolenie artystów próbuje zmierzyć się z tym tematem. Jednym z pierwszych filmów o powstaniu był "Kanał” Andrzeja Wajdy, według mnie, najlepsze dzieło w dorobku tego mistrza, który przeżył powstanie. Także ludzie, którzy nie doświadczyli tamtych wydarzeń, próbują opowiedzieć i dać świadectwo swojej pamięci, o czym świadczy głos młodego pokolenia. Jan Komasa i jego "Powstanie Warszawskie”, film złożony z dokumentalnych materiałów archiwalnych oraz "Miasto 44”. Tomasz Bagiński, którego film komiksowy "Hardkor 44” opowiada o powstańczych walkach w Warszawie, łącząc w sobie elementy sf. O Powstaniu Warszawskim przypomniał światu w 2002 roku Roman Polański swoim filmem "Pianista". Temat Powstania Warszawskiego inspiruje też muzyków, nie tylko w Polsce. Warto wspomnieć fenomenalny album "Powstanie Warszawskie” grupy Lao Che, utwór "Warschau” szwedzkiego zespołu metalowego Marduk, utwór "Armia” niemieckiego zespołu metalowego Heaven Shall Burn, "Warsaw Rising” holenderskiego zespołu metalowego Hail of Bullets na minialbumie "Warsaw Rising" i "Uprising” szwedzkiego zespołu metalowego Sabaton. Monika Somla-Hołownia [email protected] (fot. AplusC)

"Baczyński" (2013) Kolaż, którego centrum stanowi poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Historia rozgrywa się na trzech planach. Pierwszy to odtworzenie wydarzeń z ostatnich lat życia poety - ślubu z Barbarą Drapczyńską, działalności podziemnej, pierwszych poetyckich sukcesów. Drugi plan zawiera szkic dokumentalny, złożony ze zdjęć archiwalnych z września 1939 r., z sierpnia 1944 r., z powstania w getcie warszawskim oraz z wywiadów z tymi, którzy pamiętają poetę. Trzeci element filmu to poetycki slam, poddający poezję Baczyńskiego nowej interpretacji. (fot. AplusC)

"Był sobie dzieciak" (2013) Akcja filmu rozgrywa się w 1944 roku w Polsce w trakcie powstania warszawskiego. Marek (Rafał Fudalej) to młody poeta, niedoszły maturzysta, który w warunkach wojennych musi dojrzeć i dorosnąć znacznie szybciej, niż gdyby sprawy szły zwykłym trybem. (fot. screen: youtube.com)

"Dzień czwarty" (1984) Paradokumentalny obraz odtwarza początkowe dni powstania. Sylwetka głównego bohatera, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, ukazana została na tle nierównych walk powstańców z hitlerowcami oraz licznych retrospekcji, w których wiele miejsca poświęcono jego żonie, Barbarze. Powstał portret nie tyle genialnego poety, co człowieka przedwcześnie dojrzałego, wrażliwego i świadomego tragizmu historii. (fot. AplusC)