
17. „Celebrity” (1998)
„Celebrity” (reż. W. Allen) to amerykańska, czarno-biała komedia, której mocną stroną jest specyficzny humor i świetna gra aktorska. Film ten opowiada o małżeństwie, które po 16. latach wspólnego pożycia, postanawia się rozwieść. On - Lee, niespełniony pisarz i dziennikarz, ona - Robin, nauczycielka języka angielskiego. Akcja filmu rozpoczyna od momentu ich rozstania. Wówczas Lee postanawia nadrobić zaległości towarzyskie i próbuje dostać się do świata celebrytów. Z kolei Lee tuż po rozwodzie poznaje producenta telewizyjnego, który szybko dostrzega jej potencjał i robi z niej gwiazdę. ”Celebrity” to przypowieść o współczesnych czasach, w których ludzie gonią za sławą i bogactwem, zapominając o prawdziwych wartościach. Co ciekawe, Leonardo DiCaprio został nominowany do nagrody za najlepszy filmowy wybuch złości.

16. “Człowiek w żelaznej masce” (1998)
„Człowiek w żelaznej masce” (reż. R. Wallace) to angielsko-amerykański film kostiumowy, którego akcja rozgrywa się w latach 60. XVII w. na francuskim dworze królewskim. Stanowi on adaptację powieści Alexandra Dumasa pt. „Wicehrabia de Bragelonne”. „Człowiek w żelaznej masce” opowiada historię dwóch braci bliźniaków. Jednym z nich jest Ludwik XVI w. - król Francji, który rządzi swym krajem w sposób despotyczny. Z kolei drugi brat bliźniak - Filip, jest uwięziony w Bastylii i nosi na twarzy tytułową, żelazną maskę. Prawdę odgrywają muszkieterowie, którzy przebywają w stanie spoczynku - Aramis, Atos, Portos i D’Artagnan (znani z książki i filmu pt. „Trzej muszkieterowie”). Postanawiają oni przywrócić Filipowi należne miejsce, a tym samym uwolnić całą Francję od despotycznego Ludwika XVI. W ramach ciekawostki można podać, że Leonardo DiCaprio za rolę bliźniaków, został „nagrodzony” Złotą Maliną za najgorszą ekranową parę.

15. „Gangi Nowego Jorku” (2002)
„Gangi Nowego Jorku” (reż. M. Scorsese) to amerykański dramat gangsterski, którego akcja rozgrywa się w XIX stuleciu, w dzielnicy Five Points, uchodzącej za jedną z najbiedniejszych dzielnic w całych Stanach Zjednoczonych. Właśnie w tym miejscu w czasach bezprawia, walczyły ze sobą gangi o dominację. Głównym bohaterem tego filmu jest Amsterdam Vallon - irlandzki imigrant, który po 15-letniej odsiadce wychodzi na wolność i wraca do Five Points, tylko po to, by wyrównać rachunki z Billem Rzeźnikiem, który jest przywódcą gangu wrogiego imigrantom i odpowiada za śmierć ojca Vallona. Bohater zdaje sobie sprawę, że najłatwiejszą drogą do osiągnięcia swojego celu, jest wejście w krąg najbardziej zaufanych pracowników Billa. Sprawy się nieco komplikują, kiedy poznaje Jenny Everdeane - piękną kobietę, która trudni się kradzieżą. Motywem przewodnim w tym filmie jest motyw zemsty, trójkąta miłosnego i walki dobra ze złem. „Gangi Nowego Jorku” stanowią również bardzo ważny głos w kontekście ksenofobiczno-rasistowskich nastrojów ówczesnych czasów.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

14. „Pokój Marvina” (1996)
„Pokój Marvina” (reż. J. Zaks) to amerykański dramat psychologiczny, opowiadający o zwaśnionych siostrach - Lee i Bessie, które pokłóciły się przed 20. laty i od tego czasu nie utrzymują ze sobą żadnego kontaktu. Bessie została w rodzinnym domu na Florydzie i opiekuje się sparaliżowanym ojcem i zwariowaną ciotką. Natomiast Lee pracuje jako fryzjerka i kosmetyczka w Ohio, i jest matką dwóch synów, w tym niesfornego Hanka, który podpalił ich dom. Bessie postanawia wrócić na Florydę, jednakże nie z powodu utraty dachu nad głową, a z powodu zdiagnozowanej białaczki i potrzeby przeszczepu szpiku kostnego. „Pokój Marvina” to film skłaniający do głębokiej refleksji na temat kondycji ludzkiej i relacji rodzinnych. Co ciekawe, zdjęcia do tej produkcji wykonał Piotr Sobociński.