
Co ciekawe, Lollobrigida, choć podpisała w 1950 r. wstępny siedmioletni kontrakt z Howard Hughesem na udział w trzech filmach rocznie, finalnie włoska piękność... odmówiła. Powód? Wolała pozostać w Europie. Nie oznacza to jednak, że nie zapisała się w historii Hollywood. 15 września 1954 r. Lollobrigida spotkała Marilyn Monroe w trakcie realizacji filmu „Słomiany wdowiec” w Nowym Jorku. Za rolę wieśniaczki Marii De Ritis w komedii romantycznej Luigiego Comenciniego „Chleb, miłość i fantazja” (Pane, amore e fantasia, 1953) została uhonorowana Nastro d’argento dla najlepszej aktorki i była nominowana do nagrody BAFTA dla najlepszej aktorki zagranicznej.
Go Naked In the World, Gina Lollobrigida, Anthony Franciosa

Jako włoska śpiewaczka Lina Cavalieri w dramacie Roberta Z. Leonarda „Najpiękniejsza kobieta świata” (La donna più bella del mondo, 1955) z Vittorio Gassmanem otrzymała nagrodę David di Donatello dla najlepszej aktorki i nagrodę Bambi. W dramacie Jeana Delannoya „Dzwonnik z Notre-Dame” (1956) na podstawie powieści Wiktora Hugo, z udziałem Anthony’ego Quinna została obsadzona w roli Esmeraldy, za którą zdobyła Bambi. Z kolei w melodramacie Carola Reeda „Trapez” (Trapeze, 1956) u boku Burta Lancastera i Tony’ego Curtisa zagrała postać manipulującej uczuciami akrobatki cyrkowej Loli, która przyniosła jej nagrodę Bambi. Najmocniej jest kojarzona z takimi filmami, jak „Pieskie życie” Mario Monicellego, „Piękność nocy” Rene Claira czy „Rzymianka” Luigiego Zampy.
Dzwonnik z Notre-Dame (Notre-Dame de Paris), Gina Lollobrigida, Anthony Quinn

Intrygantka (Woman of Straw), Gina Lollobrigida, Sean Connery

Jej twarz wielokrotnie pojawiała się na okładkach magazynów, takich jak „Paris Match” (styczeń, 1963 r.), „People” (czerwiec, 1954 r.), „Time” (sierpień, 1954 r.), „Life” (listopad, 1954 r.), „Esquire” (maj, 1955 r.), „Bravo” (kwiecień, 1959 r.), „Cosmopolitan” (sierpień, 1959 r.), „Film” (maj, 1968 r.) i „TV Guide” (styczeń, 1985 r.).
Festiwal Filmowy Cannes 2003