
"Na granicy" (reż. Wojciech Kasperski) - premiera: 19 lutego
Rozbita rodzina - ojciec i jego dwóch nastoletnich synów - wyjeżdża w góry, aby naprawić relacje i odnaleźć spokój, po niedawnej tragicznej stracie matki i żony. Akcja rozgrywa się w polskich zaśnieżonych górach, w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej, która kryje kryminalne historie przemytu ludzi. Nagle ta rodzinna eskapada zamienia się w koszmar, kiedy ranny, półżywy nieznajomy, dociera do drzwi opuszczonej stanicy pograniczników, w której ojciec z synami zamierzał spędzić "męski tydzień przetrwania".
Debiut fabularny Wojciecha Kasperskiego zapowiada się wyśmienicie. Bieszczady filmowane przez Łukasza Żala, a do tego rewelacyjna obsada: Andrzej Chyra, Marcin Dorociński, Andrzej Grabowski czy młody Bartosz Bielenia, który już w tegorocznym "Disco Polo", pomimo małej roli, pokazał swój potencjał.

"Sprawiedliwy" (reż. Michał Szczerbic) - premiera: 19 lutego
Uważany za mruka i dziwaka Pajtek zaprzyjaźnia się z 6-letnią, osieroconą dziewczynką Hanią. Więź, która ich połączy pozwoli przetrwać okrucieństwa wojny, ludzką zawiść i samotność. Na końcu długiej drogi, która ich czeka, odnajdą jednak w sobie sprawiedliwość i dobro.
Michał Szczerbic w swoim reżyserskim debiucie porusza stosunki polsko-żydowskie, więc nic dziwnego, że jego podejście do tematu już dzieli publiczność, która film miała okazję widzieć na różnych festiwalach. Jak przyznała w rozmowie z nami Aleksandra Hamkało, kreująca w filmie jedną z głównych ról, "Sprawiedliwy" jest jakby całkowicie wyjęty z tej epoki, co łączy się ze wszystkimi tego przywarami, ale jednocześnie także z ogromnym ładunkiem emocjonalnym, jakim charakteryzowały się filmy z tamtych lat. To jest specyficzny rodzaj kina, specyficzny rodzaj grania i specyficzny sposób prowadzenia historii i przedstawiania tego świata, dlatego też mam wrażenie, że trzeba się tej historii w pewien sposób oddać i zaufać jej.
Oprócz Aleksandry Hamkało na ekranie pojawią się także m.in. Jacek Braciak, Urszula Grabowska, Jan Wieczorkowski, Katarzyna Dąbrowska oraz Anna Karczmarczyk.

"7 rzeczy, których nie wiecie o facetach" (reż. Kinga Lewińska) - premiera: 26 lutego
Jak zapowiadają twórcy, "7 rzeczy, których nie wiecie o facetach" to komedia obyczajowa o współczesnych mężczyznach, który skierowana jest nie tylko dla mężczyzn. Główni bohaterowie filmu spotykają się w jednym ze stołecznych klubów fitness. Każdy inaczej patrzy na świat - i każdy na własny sposób szuka szczęścia. A gdy ich losy się przeplatają, nie zawsze kończy się to dobrze!
Za reżyserię filmu odpowiada Kinga Lewińska, dla której jest to debiut w pełnometrażowej fabule, ale z całą pewnością mogła liczyć na wsparcie niezwykle doświadczonego scenarzysty - Piotra Wereśniaka, który jest uznawany za specjalistę od komedii romantycznych. Jego dwa poprzednie filmy - "Wkręceni" oraz "Wkręceni 2' - podbiły serca polskiej publiczności.
W filmie występują m.in. Alicja Bachleda-Curuś, Maciej Zakościelny, Zbigniew Zamachowski, Mikołaj Roznerski, Joanna Opozda, Leszek Lichota, Dominika Kluźniak, Paweł Domagała, Aleksandra Hamkało, Piotr Głowacki, Klaudia Halejcio, Barbara Kurdej-Szatan, Piotr Polk oraz Liber.
Twórcy zapowiadają, że "7 rzeczy, których nie wiecie o facetach" nie będą konwencjonalną komedią romantyczną, a obecność w obsadzie Alicji Bachledy-Curuś bardzo ciekawi. Cóż, pozostaje nam poczekać do końca lutego, aby sprawdzić czy faktycznie mamy do czynienia z dobrym filmem.

"Baby Bump" (reż. Kuba Czekaj) - premiera: 26 lutego
Wyobraź sobie, że jesteś 11-letnim chłopcem. Odstają ci uszy. Przyklejasz je klejem do skóry. Boli. Nie rozumieją cię, trochę cię wykorzystują, trochę nie szanują, trochę nie mieścisz się w ich głowach. Jesteś inny od reszty. Jest cała reszta i potem ty. Nie rozumiesz swojej matki. Czego ona chce? Chyba wszystkie kobiety takie są. Wyobraź sobie, że zaczynasz słyszeć w środku głos. Ma niewiele wspólnego z sumieniem. Jest dla ciebie niemiły. Masz bujną wyobraźnię. Miesza ci się w głowie. Wszystkim by się pomieszało. Nagle rośnie ci brzuch. Chyba jest w tobie inne życie. Wyobraź sobie, że przeżywasz to wszystko. Fizycznie. Nieodwracalnie. To cię zmienia. Nie jesteś już ani sobą ani kimś innym. Podobno emocje są w brzuchu. Wyobraź sobie, że twój ciągle rośnie i jeśli czegoś nie zrobisz, pęknie. Dorastanie nie jest dla dzieci.
W filmie wystąpili Kacper Olszewski, Agnieszka Podsiadlik, Caryl Swift, Sebastian Łach, Andrzej Szeremeta oraz Rafał Maćkowiak.
Czy publiczność kupi filmowy eksperyment Kuby Czekaja? Zobaczymy, ale świetnie, że polskie kino idzie w takim kierunku. W końcu coś nowego oraz ciekawego. Kuba Czekaj namiesza w polskim kinie, zobaczycie.