9 z 40
"Na granicy" (reż. Wojciech Kasperski) - premiera: 19 lutego...
fot. Marcin Szpak © Metro Films / materiały prasowe

"Na granicy" (reż. Wojciech Kasperski) - premiera: 19 lutego


Rozbita rodzina - ojciec i jego dwóch nastoletnich synów - wyjeżdża w góry, aby naprawić relacje i odnaleźć spokój, po niedawnej tragicznej stracie matki i żony. Akcja rozgrywa się w polskich zaśnieżonych górach, w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej, która kryje kryminalne historie przemytu ludzi. Nagle ta rodzinna eskapada zamienia się w koszmar, kiedy ranny, półżywy nieznajomy, dociera do drzwi opuszczonej stanicy pograniczników, w której ojciec z synami zamierzał spędzić "męski tydzień przetrwania".


Debiut fabularny Wojciecha Kasperskiego zapowiada się wyśmienicie. Bieszczady filmowane przez Łukasza Żala, a do tego rewelacyjna obsada: Andrzej Chyra, Marcin Dorociński, Andrzej Grabowski czy młody Bartosz Bielenia, który już w tegorocznym "Disco Polo", pomimo małej roli, pokazał swój potencjał.


10 z 40
"Sprawiedliwy" (reż. Michał Szczerbic) - premiera: 19 lutego...
fot. materiały prasowe

"Sprawiedliwy" (reż. Michał Szczerbic) - premiera: 19 lutego


Uważany za mruka i dziwaka Pajtek zaprzyjaźnia się z 6-letnią, osieroconą dziewczynką Hanią. Więź, która ich połączy pozwoli przetrwać okrucieństwa wojny, ludzką zawiść i samotność. Na końcu długiej drogi, która ich czeka, odnajdą jednak w sobie sprawiedliwość i dobro.


Michał Szczerbic w swoim reżyserskim debiucie porusza stosunki polsko-żydowskie, więc nic dziwnego, że jego podejście do tematu już dzieli publiczność, która film miała okazję widzieć na różnych festiwalach. Jak przyznała w rozmowie z nami Aleksandra Hamkało, kreująca w filmie jedną z głównych ról, "Sprawiedliwy" jest jakby całkowicie wyjęty z tej epoki, co łączy się ze wszystkimi tego przywarami, ale jednocześnie także z ogromnym ładunkiem emocjonalnym, jakim charakteryzowały się filmy z tamtych lat. To jest specyficzny rodzaj kina, specyficzny rodzaj grania i specyficzny sposób prowadzenia historii i przedstawiania tego świata, dlatego też mam wrażenie, że trzeba się tej historii w pewien sposób oddać i zaufać jej.


Oprócz Aleksandry Hamkało na ekranie pojawią się także m.in. Jacek Braciak, Urszula Grabowska, Jan Wieczorkowski, Katarzyna Dąbrowska oraz Anna Karczmarczyk.


11 z 40
"7 rzeczy, których nie wiecie o facetach" (reż. Kinga...
fot. materiały prasowe

"7 rzeczy, których nie wiecie o facetach" (reż. Kinga Lewińska) - premiera: 26 lutego


Jak zapowiadają twórcy, "7 rzeczy, których nie wiecie o facetach" to komedia obyczajowa o współczesnych mężczyznach, który skierowana jest nie tylko dla mężczyzn. Główni bohaterowie filmu spotykają się w jednym ze stołecznych klubów fitness. Każdy inaczej patrzy na świat - i każdy na własny sposób szuka szczęścia. A gdy ich losy się przeplatają, nie zawsze kończy się to dobrze!


Za reżyserię filmu odpowiada Kinga Lewińska, dla której jest to debiut w pełnometrażowej fabule, ale z całą pewnością mogła liczyć na wsparcie niezwykle doświadczonego scenarzysty - Piotra Wereśniaka, który jest uznawany za specjalistę od komedii romantycznych. Jego dwa poprzednie filmy - "Wkręceni" oraz "Wkręceni 2' - podbiły serca polskiej publiczności.


W filmie występują m.in. Alicja Bachleda-Curuś, Maciej Zakościelny, Zbigniew Zamachowski, Mikołaj Roznerski, Joanna Opozda, Leszek Lichota, Dominika Kluźniak, Paweł Domagała, Aleksandra Hamkało, Piotr Głowacki, Klaudia Halejcio, Barbara Kurdej-Szatan, Piotr Polk oraz Liber.


Twórcy zapowiadają, że "7 rzeczy, których nie wiecie o facetach" nie będą konwencjonalną komedią romantyczną, a obecność w obsadzie Alicji Bachledy-Curuś bardzo ciekawi. Cóż, pozostaje nam poczekać do końca lutego, aby sprawdzić czy faktycznie mamy do czynienia z dobrym filmem.


12 z 40
"Baby Bump" (reż. Kuba Czekaj) - premiera: 26 lutego...
fot. Łukasz Bąk / materiały prasowe

"Baby Bump" (reż. Kuba Czekaj) - premiera: 26 lutego


Wyobraź sobie, że jesteś 11-letnim chłopcem. Odstają ci uszy. Przyklejasz je klejem do skóry. Boli. Nie rozumieją cię, trochę cię wykorzystują, trochę nie szanują, trochę nie mieścisz się w ich głowach. Jesteś inny od reszty. Jest cała reszta i potem ty. Nie rozumiesz swojej matki. Czego ona chce? Chyba wszystkie kobiety takie są. Wyobraź sobie, że zaczynasz słyszeć w środku głos. Ma niewiele wspólnego z sumieniem. Jest dla ciebie niemiły. Masz bujną wyobraźnię. Miesza ci się w głowie. Wszystkim by się pomieszało. Nagle rośnie ci brzuch. Chyba jest w tobie inne życie. Wyobraź sobie, że przeżywasz to wszystko. Fizycznie. Nieodwracalnie. To cię zmienia. Nie jesteś już ani sobą ani kimś innym. Podobno emocje są w brzuchu. Wyobraź sobie, że twój ciągle rośnie i jeśli czegoś nie zrobisz, pęknie. Dorastanie nie jest dla dzieci.


W filmie wystąpili Kacper Olszewski, Agnieszka Podsiadlik, Caryl Swift, Sebastian Łach, Andrzej Szeremeta oraz Rafał Maćkowiak.


Czy publiczność kupi filmowy eksperyment Kuby Czekaja? Zobaczymy, ale świetnie, że polskie kino idzie w takim kierunku. W końcu coś nowego oraz ciekawego. Kuba Czekaj namiesza w polskim kinie, zobaczycie.


Pozostało jeszcze 27 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Tomasz Szczepanik razem z żoną na salonach! To naprawdę rzadki widok

Tomasz Szczepanik razem z żoną na salonach! To naprawdę rzadki widok

Gdy Sila to usłyszy, wszystko się zmieni! Tak chce przechytrzyć Naciye

Gdy Sila to usłyszy, wszystko się zmieni! Tak chce przechytrzyć Naciye

Hanna Banaszak była wręcz niewiarygodnie piękna. Wypadek niemal pogrzebał jej karierę

Hanna Banaszak była wręcz niewiarygodnie piękna. Wypadek niemal pogrzebał jej karierę

Zobacz również

Tomasz Szczepanik razem z żoną na salonach! To naprawdę rzadki widok

Tomasz Szczepanik razem z żoną na salonach! To naprawdę rzadki widok

Gdy Sila to usłyszy, wszystko się zmieni! Tak chce przechytrzyć Naciye

Gdy Sila to usłyszy, wszystko się zmieni! Tak chce przechytrzyć Naciye