
"PRAWDZIWE MATKI"
Reżyseria: Naomi Kawase | Japonia
Satoko i jej mąż Kiyokazu są już zmęczeni wieloletnim leczeniem niepłodności. Pewnego dnia natrafiają na program telewizyjny reklamujący stowarzyszenie non-profit zajmujące się alternatywnymi rozwiązaniami dla par o podobnych problemach. Zdają sobie sprawę, że adopcja może być doskonałą alternatywą dla ich bolesnego i frustrującego leczenia. Tak trafia do nich chłopczyk imieniem Asato, którego kochają nad życie i stanowią razem fantastyczną rodzinę. Po 6 latach od adopcji Satoko odbiera telefon, w którym słyszy głos młodej kobiety. Przedstawia się ona jako biologiczna matka Asato i chce odzyskać swojego syna. Wzruszająca historia oparta na bestsellerowej powieści Mizuki Tsujimury o dwóch silnych kobietach -adopcyjnej matce z japońskiej klasy średniej i zdesperowanej młodej kobiecie, która nie chce zostać wymazana z życia swojego biologicznego dziecka. Film w oficjalnej selekcji tegorocznego festiwalu w Cannes.
fot. materiały prasowe

"SHORTA"
Reżyseria: Anders Ølholm, Frederik Louis Hviid | Dania
Fikcyjne getto pod Kopenhagą. Życie 19-letniego Taliba Ben Hassi wisi na włosku. Nie wiadomo dokładnie co się stało, kiedy chłopak został zatrzymany przez policję. Funkcjonariusze Jens i Mike są na rutynowym patrolu w getcie Svalegården, kiedy słyszą wiadomość o śmierci Taliba. Informacja błyskawicznie rozchodzi się po mieście. Zaczynają się zamieszki. Wściekli i żądni zemsty młodzi ludzie z getta chcą dorwać policjantów. Jakichkolwiek. Nagle, niezwiązani ze sprawą funkcjonariusze muszą zrobić wszystko, by przeżyć. Mocna, bezkompromisowa historia, która zagłębia się we wrzący konflikt naszych czasów, widziany z obu stron muru. „Naszym celem nie jest ani obrona policji, ani poczynań rozzłoszczonych młodych mężczyzn. Chcemy tylko zrozumieć obie strony konfliktu. To opowieść o uprzedzeniach i reakcjach na konflikt, który dawno już wymknął się spod kontroli” – mówią reżyserzy.
fot. materiały prasowe

"ŚWINIA"
Reżyseria: Rudolf Biermann, Mariana Čengel Solčanská | Słowacja, Czechy
Uzależniona od narkotyków nastolatka Broňa znika z ośrodka resocjalizacji, ale nikt jej nie szuka. Dziewczyna dociera na policję, by złożyć doniesienie o szokujących praktykach w ośrodku. Policjanci nie są zainteresowani sprawą. Jedyną nadzieją na to, by świat usłyszał o tym, co dzieje się w ośrodku jest dotarcie do młodego dziennikarza. Tropi on powiązania wysoko postawionych przestępców, ludzi związanych z polityką, mafią, ale także policją, sądami i wielkim biznesem. Tymczasem w kraju urząd obejmuje nowy premier. Zostaje nie tylko szefem rządu, ale przejmuje kontrolę nad całym krajem. Jednak zawsze jest jeszcze ktoś, kto może kontrolować ciebie… Thriller polityczny oparty na bestsellerowej książce słowackiego dziennikarza i komentatora politycznego Arpáda Soltésza. Fabuła nawiązuje do prawdziwej historii zabójstwa słowackiego dziennikarza Jana Kuciaka, który tropił korupcję na najwyższych szczytach władzy, choć jak podkreślają twórcy, nie jest to dokument.
fot. materiały prasowe

"UFO"
Reżyseria: Iwan Wyrypajew | Rosja
Według statystyk z 2020 roku około sześciu milionów ludzi żyjących na Ziemi miało rzeczywisty kontakt z cywilizacją pozaziemską - z kosmitami. Dwa miliony z sześciu twierdzi, że zostali uprowadzeni i spędzili trochę czasu w nieznanej przestrzeni. Trzy miliony twierdzi, że znajdowali się w bardzo dziwnym, niepodobnym do niczego innego statku kosmicznym. Wielu z nich twierdzi, że prawdopodobnie znaleźli się w innym wymiarze. I tylko dziewięć spośród wszystkich ankietowanych osób mówi coś całkowicie niewiarygodnego. Zbiór historii opowiadanych przez ludzi z różnych krajów o ich kontaktach z cywilizacjami pozaziemskimi. Spektakl/film jest rodzajem terapii, podróżą w głąb siebie. „Dla mnie ważny jest sens tego zdarzenia i to, jak potoczyła się dalej historia bohaterów. To oni są dla mnie najważniejsi. Mówią o tym, jak zmieniło się ich życie, ale też o swoim stosunku do śmierci, miłości, wierze w Boga, o swojej duchowej drodze, wdzięczności. O bezpieczeństwie i spokoju.” – Ivan Vyrypaev.
fot. materiały prasowe