
"WYGNANIE"
Reżyseria: Visar Morina | Niemcy, Belgia, Kosowo
Xhafer ma 45 lat i pochodzi z Kosowa. Od lat mieszka i pracuje w firmie farmaceutycznej w Niemczech. Pewnego dnia Xhafer po powrocie z pracy znajduje na bramie domu zawieszonego martwego szczura. Pytanie, kto to zrobił i dlaczego nie daje mu spokoju. Podejrzenia skierowane na kolegów z pracy powoli zamieniają się w obsesję. Na każdym kroku Xhafer czuje się dyskryminowany i zastraszany ze względu na swoje pochodzenie etniczne. Każde słowo, każdy gest traktuje jako dowód. Jego niemiecka żona Nora ma tego dość. Czy naprawdę chodzi o rasizm? A może koledzy w pracy go po prostu nie lubią? Czy te wszystkie podejrzenia mają potwierdzenie w rzeczywistości, czy tylko rozgrywają się w głowie Xhafera? Wciągająca kronika rosnącego zagrożenia pojawiającego się między przynależnością a wyobcowaniem. Mroczna, przepełniona niekonwencjonalnym poczuciem humoru opowieść o paranoi i tożsamości. Film miał premierę na tegorocznym festiwalu Sundance.
fot. materiały prasowe

"YALDA. NOC PRZEBACZENIA"
Reżyseria: Massoud Bakhshi | Iran, Francja, Niemcy, Luksemburg, Liban, Szwajcaria
Współczesny Iran. 22-letnia Maryam przypadkowo przyczynia się do śmierci swojego tymczasowego (rodzaj czasowego kontraktu) 65-letniego męża Nassera. Zgodnie z irańskim prawem, jest tylko jedna osoba, która może ocalić Maryam przed karą śmierci. To 37-letnia Mona, córka Nassera, która była dla niej zawsze jak starsza siostra. Może, ale nie musi. Decyzję Mona podejmie w najpopularniejszym telewizyjnym reality show w kraju. Na oczach milionów widzów Maryam ma błagać o wybaczenie i życie. „Nadal możesz wziąć udział w naszym konkursie esemesowym. Czy Maryam zasługuje na wybaczenie? Wpisz 1 na ‘tak’, 2 na ‘nie’.” Wstrząsający film zainspirowany wieloma prawdziwymi wydarzeniami. Program telewizyjny, w którym na szali stawia się ludzkie życie, naprawdę istnieje w Iranie i cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Film nagrodzony Grand Jury Prize na tegorocznym festiwalu Sundance.
fot. materiały prasowe

"Z ZAWIĄZANYMI OCZAMI"
Reżyseria: Taras Dron | Ukraina
Wojna we wschodniej Ukrainie dobiegła końca, a kraj próbuje wrócić do normalnego życia. Tak jak Julia. Ma 25 lat i jest zawodową zawodniczką MMA. Długo czekała na powrót z wojny swojego narzeczonego Denysa. W końcu został uznany za zmarłego. Julia zmaga się z traumą po stracie chłopaka. Dodatkowo czuje presję środowiska, że powinna żyć w niekończącej się żałobie po bohaterze wojennym. Jest młoda i chciałaby rozpocząć nowy rozdział swojego życia. Chce uciec od wszystkiego, co stare i znane. Wtedy matka Denysa otrzymuje podejrzanego esemesa. Jest w nim informacja, że jej syn został odnaleziony żywy i pilnie potrzebuje pieniędzy na operację, która uratuje mu życie… Mają jedną noc na uzbieranie pieniędzy. Julia musi zdecydować, w co wierzy i czego tak naprawdę potrzebuje.

"ŻÓŁTY KOT"
Reżyseria: Adilkhan Yerzhanov | Kazachstan, Francja
Młody mężczyzna imieniem Kermek wychodzi z więzienia i wraca w rodzinne strony. Podczas jego nieobecności wiele się tu zmieniło. Obecnie rządzi tu gang, a dziewczyna Kermeka, Eva, znajduje się pod jego wpływem. Jednak Kermek przemyślał sprawę i nie chce zadawać się z miejscowymi bandziorami. Ma plan. Chce, z Evą u boku, otworzyć w kazachskich górach najprawdziwsze kino. Czy miłość Kermeka do Alaina Delona będzie na tyle silna, by ochronić go przed mackami mafii? Ciepła komedia o mężczyźnie, który ma broń, dziewczynę i wielkie marzenie. Ma też czyste i proste rozumienie świata: dobro jest dobre, zło jest złem. Nie jest mu łatwo przetrwać w okrutnym świecie. Ale jest miły, a jego dobroć pomoże mu przejść przez wszystko. Film pokazywany na tegorocznym festiwalu w Wenecji.
fot. materiały prasowe