
Superbohaterowie ze stajni Marvel mają potężne moce. I dobrze, ktoś musi czuwać nad bezpieczeństwem świata! Który superbohater ma największą moc? Którą postać najbardziej lubicie? Jak zawsze, czekamy na Wasze propozycje.
(fot. AplusC)

AVENGERS
To grupa superbohaterów stworzona przez Stana Lee i Jacka Kirby’ego, która zadebiutowała w komiksie we wrześniu 1963 roku.
W składzie drużyny znajdują się Iron Man, Kapitan America, Hulk, Thor, Czarna Wdowa, Sokole Oko i Nick Fury.
Grupa jednoczy siły, by czuwać, a w razie potrzeby, walczyć, aby ocalić świat przed obcą i wrogą cywilizacją.
Zmagania tych dzielnych bohaterów można śledzić w następujących filmach:
"Avengers" (2012)
"Avengers: Czas Ultrona" (2015)
(fot. AplusC)

IRON MAN
Ten wspaniały superbohater został wymyślony przez scenarzystów Stana Lee, Larry'ego Liebera oraz rysowników Dona Hecka i Jacka Kirby w 1939 roku.
Iron Man walczy za pomocą skonstruowanych przez siebie serii cybernetycznych zbroi, wyposażonych w najnowocześniejsze technologie.
Tak naprawdę nazywa się Tony Stark i prowadzi życie bogatego przedsiębiorcy oraz filantropa, kierującego konglomeratem "Stark Industries". Jest członkiem elitarnej grupy superherosów o nazwie Avengers.
Zbroje Iron Mana
Mark I – pierwszy kostium Starka. Tony miał jego projekt w swoim domowym komputerze. Był uzbrojony w miotacze płomieni na ramionach i wyrzutnię rakiet na lewym przedramieniu. Mógł latać, ale powoli i nie był zwrotny. Po rozbiciu się Starka na pustyni, kostium rozleciał się na kawałki.
Mark II - drugi kostium Starka. Jest to mocno zmodyfikowany Mark I. Jest uzbrojony w broń w postaci impulsów generowanych przez stabilizatory lotu na dłoniach. Jest koloru szarego. Jego słabością jest cienka powłoka, która obladza się po przekroczeniu pułapu 12 km.
Mark III – unowocześniona wersja Mark II. Ten kostium jest zbudowany ze stopu tytanu i złota, jest pomalowany na czerwono w niektórych fragmentach (przed dodaniem czerwonego koloru był cały złoty). Ma większe wyposażenie, m.in. flary w udach, wyrzutnia rakiet w prawym przedramieniu oraz miotacz piersiowy w miejscu reaktora. Została zniszczona w ataku na dom Starka w Iron Man 3.
Mark IV – Oprócz kilku szczegółów w wyglądzie, nie różni się zbytnio od Mark III. Podzieliła los pozostałych zbroi.
Mark VII – Zbroja wykorzystana przez Starka w walce z Lokim i armią z kosmosu w filmie Avengers. Nie różni się znacznie od poprzedniego modelu poza promieniami laserowymi, które nie są już jednokrotnego użytku, dodatkowymi rakietami, dużym zapasem amunicji oraz wzmocnionym pancerzem.
... i wiele innych.
Wspaniałe zbroje i przystojnego Tony'ego Starka można podziwiać w takich filmach:
"Iron Man" (2008)
"Incredible Hulk" (2008)
"Iron Man II"[/b] (2010)
"Avengers" (2012)
"Iron Man III" (2013)
"Avengers: Czas Ultrona" (2015)
W zestawieniu 50 najlepszych postaci komiksowych magazynu filmowego "Empire", Iron Man zajął 17. miejsce. (Tak nisko?!!!)
(fot. AplusC)

SPIDER-MAN
Tak naprawdę nazywa się Peter Benjamin Parker i został stworzony przez scenarzystę Stana Lee, rysownika Steve'a Ditko, a także Jacka Kirby'ego. Człowiek-pająk pierwszy raz pojawiła się w komiksie "Amazing Fantasy" w sierpniu 1962 roku.
Peter Parker (w filmie gra Tobey Maguire) jest nastoletnim nowojorczykiem. Ten zwyczajny, nieśmiały chłopak po śmierci rodziców mieszka z wujostwem w dzielnicy Queens. Podczas zwiedzania laboratorium Peter zostaje ukąszony przez zmutowanego genetycznie, radioaktywnego pająka. Od tego momentu staje się kimś zupełnie innym: superbohaterem. Nabiera niezwykłej sprawności fizycznej, tka pajęcze sieci, bez wysiłku wspina się na wysokie budynki i przeskakuje z jednego na drugi. Poprawia mu się również wzrok. Nie musi nosić okularów!
Mimo posiadania fantastycznych mocy Peter Parker musi się zmagać z codziennością: opiekuje się samotną ciotką, ma nieprzyjemnego szefa, choruje, nie dosypia.
Gadżety Spider-Mana
Na obu przegubach Spider-Man nosi urządzenia zwane sieciowodami. Służą one do wystrzeliwania sieci (sieciosplotu). Mogą tworzyć trzy rodzaje sieci: pojedynczą nić, grubsze mocne włókno oraz skomplikowaną sieć. Powstaje ona z szybko schnącej (ok. 1/10 s.) cieczy, która jest przechowywana w pojemnikach pod ciśnieniem. Właściwości sieci: mocna, elastyczna oraz kleista, po upływie ok. 1 godziny wysycha i zmienia się w proszek.
W zestawieniu 50 najlepszych postaci komiksowych magazynu filmowego "Empire", Spider-Man zajął piąte miejsce!
Filmy o przygodach tego superbohatera:
"Spider-Man" (2002)
"Spider-Man II" (2004)
"Spider-Man III" (2007)
"Niesamowity Spider-Man" (2012)
"Niesamowity Spider-Man II" (2014)
W postać Spider-Mana w trylogii wcielił się Tobey Maguire, w 2 częściach "Niesamowitego" zagrał Andrew Garfield.
(fot. AplusC)