
„Tragedia Posejdona” (Ronald Neame 1972)
To jedne z prekursorów obrazów katastroficznych, który zapoczątkował modę na to kino trwającą przez całą dekadę lat 70, a będącą wyrazem niepokojów społeczeństwa, związanych z rosnącym niezadowoleniem z wojny w Wietnamie. Fabuła jest prosta: w czasie nocy sylwestrowej w płynący z Nowego Jorku do Grecji luksusowy statek "Posejdon" uderza gwałtowna fala tsunami, powodując odwrócenie się go do góry dnem i powolne tonięcie. Grupka śmiałków pod wodzą Franka Scotta (Gene Hackman), szuka drogi wyjścia z zalanej sali bankietowej. Dzięki odmalowaniu dość ciekawych sylwetek psychologicznych pasażerów, udał się zabieg zaangażowania emocji widza i zrobienia mu niespodzianki, kiedy okazuje się, że ci którzy wyglądali na słabeuszy są dzielniejsi niż myśleliśmy .. i odwrotnie. Film zrealizowany za 5 milionów dolarów odniósł ogromy sukces komercyjny, a w samych tylko Stanach zarobił ponad 260 milionów zdobywając przy okazji 9 nominacji do Oscara (został nagrodzony za efekty specjalne i najlepszą piosenkę).
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

„Lot 93” (Paul Greengrass 2006)
Nie jest to typowe kino katastroficzne biorąc pod uwagę konwencję gatunkową, niemniej jeśli chodzi o fabułę – jak najbardziej. Utrzymany w dokumentalnym tonie film jest próbą odtworzenia ostatnich chwil życia pasażerów i załogi jednego z porwanych 11 września 2011 roku samolotów, zrealizowany na podstawie rozmów zapamiętanych przez ich najbliższych oraz nagrań zarejestrowanych na telefonicznych sekretarkach. Fakt iż wiemy, że na polach Shakesville w Pensylwanii wszyscy oni tragicznie zakończyli życie nie wpływa na napięcie, jakie buduje reżyser. I to że wbrew logice oczekujemy innego końca…
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

„Alive. Dramat w Andach” (Frank Marshall 1993)
Film opowiada o katastrofie samolotu, wiozącego młodych zawodników drużyny rugby i ich rodziny, który rozbił się 13 października 1972 r w środku Andów. Ocaleli przeżyli niemal 3 miesiące chroniąc się w kadłubie samolotu i jedząc swych zmarłych towarzyszy. Film Marshalla to nie tylko efektowne sceny katastrofy, a właściwie kilku biorąc pod późniejsze zejście lawiny i zasypanie ocalałych, ale też opowieść o niezwykłej sile przetrwania, jaką wykazało się 16 osób, bo tyle zdołało się spośród 45 osób lecących samolotem, uratować.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

„Twister" (Jan De Bont 1996)
Jo Harding (Helen Hunt) przewodzi grupie łowców burz, chcących udoskonalić system ostrzegania przed tornadami. Na wieść o zbliżającym się tornado, co sygnalizują urządzenia meteorologiczne, Jo wyrusza w zagrożony rejon, do Ohio. W czasie przygotowań, do Jo przyjeżdża mąż Bill (Bill Paxton), niegdyś jej partner w pracy, wraz z papierami rozwodowymi oraz nową narzeczoną Melissą. Wszyscy stają oko w oko z bezlitosną naturą.
„Twister” to klasyk filmów katastroficznych o tornadach. Niezwykle emocjonujący kawał rozrywki, bardzo dobrze ukazujący przerażającą moc natury, a sceny z trąbami powietrznymi unoszącą wszystko co staje im jej drodze to majstersztyk operatorski.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv