
„Gra o życie” (Bruce Joel Rubin 1993)
Bob (Michale Keaton), dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chory i w najlepszym wypadku będzie żył jeszcze tylko kilka miesięcy. Na ironię losu zakrawa fakt, iż właśnie wtedy dowiaduje się też, że jego ukochana żona Gail (Nicole Kidman) jest w ciąży. Dla mającego się narodzić syna nagrywa filmiki będące rodzajem przewodnika po życiu. Uczy np. jak się golić i jakiej muzyki powinien słuchać. Chce zostawić po sobie nie tylko wspomnienie ojca, ale praktyczne wskazówki ułatwiające życie.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

„Miłość bez końca” (Ed Stone 2006)
Nowojorczyka Griffina poznajemy w chwili stawiania mu diagnozy: nowotwór płuc czyni szybkie spustoszenie i został mu rok życia. Griffin udaje się na wykład o śmierci, na którym poznaje Phoenix, asystentkę na uniwersytecie. Wymusza na kobiecie randkę, a ta choć wydaje się niechętna angażowaniu się pojawia się na spotkaniu. Oboje zakochują się w sobie, ale Griffin ukrywa przed nią swój stan. Pewnego dnia Phoenix odkrywa u niego książki dotyczące chorób terminalnych…i oskarża go o kłamstwo. Kłamstwo jednak nie dotyczy tego, że mężczyzna ukrywa przed nią chorobę, a tego, że podejrzewa, iż on wie o jej własnej, zaś jego zainteresowanie wynika z litości.
Film dotyka kwestii tego, czy będąc śmiertelnie chorym jest etycznym angażowanie drugiej osoby w uczucia. Pomimo tego, że oboje bohaterowie są chorzy, to i tak decyzja o towarzyszeniu w ostatnich chwilach życia jest dylematem, który trzeba samemu rozwiązać. Obojętne bowiem ile życia mu zostaje, będzie to dla niego czas żałoby…
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

“P.S. Kocham Cię” (Richard LaGravenese 2007)
Gerry (Gerard Butler) i Holly (Hilary Swank) spotkali się w romantycznych okolicznościach przyrody i zakochali się w sobie. Sielanka nie trwa długo, gdyż Gerry umiera na guza mózgu. Miesiąc po jego śmierci, Holly ku swojemu zdziwieniu znajduje w skrzynce list podpisany ręką Gerry’ego. To pierwszy spośród dwunastu przychodzących regularnie co miesiąc listów zawierających zadania dla Holly. Każdy kończy się dopiskiem „P.S. I love you”.
Choć akcja rozpoczyna się sceną stypy Gerry’ego to film jest właściwie opowieścią o tym, co po sobie zostawił. A zostawił testament w formie listów, dzięki którym Holly znajduje w sobie siłę na wyjście z żałoby i ponowne ułożenie sobie życia. Choć film nie stał się przebojem jak to się stało z powieścią, której jest ekranizacją zasługuje na uwagę właśnie z racji tego oryginalnego pomysłu jakim jest udana próba towarzyszenia ukochanej osobie w żałobie i zaopiekowanie się nią po swojej śmierci. Listy od Gerry’ego pozwalają Hilary wrócić na kurs życia, odnaleźć siebie już w świecie bez niego, co dla kogoś w żałobie zdaje się zrazu niemożliwą fikcją. Po obejrzeniu filmu chciałoby się powiedzieć: umierajmy podobnie mądrze!
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

“Oscar i pani Róża” (Eric-Emmanuel Schmitt 2009)
Umierający na raka dziesięcioletni Oskar ma za złe rodzicom, że ukrywają przed nim prawdę o jego stanie i nie chce ich widywać. Jedyną osobą, z jaką pragnie rozmawiać jest pani Róża, którą poznaje na szpitalnym korytarzu, a która ujmuje go swą bezkompromisowością i szczerością. Starsza kobieta, zajmująca się wypiekaniem pizzy, mająca alergie na szpitale (brzydzi się chorobą i boi się zarazków) zgadza się odwiedzać Oscara, gdy ordynator proponuje jej umowę: szpital będzie kupował jej wyroby, a ona będzie towarzyszyć Oskarowi.
I tak między dwojgiem tak różnych osób rodzi się przyjaźń, która pozwoli chłopcu spokojnie umrzeć załatwiwszy swoje sprawy i pogodziwszy się z bliskimi. W filmie ukazano wewnętrzną przemianę Oskara, który przezywa ostanie fascynacje i realizuje marzenia, jak i Róży, która z kobiety dość obojętnej na to co wokół niej, staje się osoba pełną wrażliwości i empatii.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv