
„Moje życie beze mnie” (Isabel Coixet 2003)
Ann (Sarah Polley) nie miała szczęścia w życiu. Gdy w wieku siedemnastu lat zaszła w ciążę, poślubiła kumpla ze szkoły i zamieszkali razem w przyczepie kempingowej. Kiedy Ann pewnego dnia mdleje, zostaje odwieziona do szpitala, gdzie lekarze oznajmiają jej, że ma raka. Pomimo szoku kobieta nie dzieli się tą wieścią z rodziną, a ponieważ nie pozostało jej zbyt wiele czasu chce zrealizować swą listę życzeń. Jednym z punktów jest znalezienie żony dla swego męża i zapewnienie córkom dobrej macochy. Kolejnym, seks z mężczyzną, który by ją pokochał.
Tylko pozornie film przypomina tragikomedię z Nicholsonem i Freemanem. Anna ma bardziej przyziemne marzenia, bo też jej perspektywa jest inna. Zdaje sobie sprawę, że nie czuła wcześniej życia i nie widziała detali świata jaki ją otacza. W ostatnich chwilach następuje u nich afirmacja życia i chęć nadrobienia utraconych chwil. To jeden z nielicznych filmów z umieraniem którego nie ma. Tak jak bliskim, bohaterka chce oszczędzić patrzenia na umieranie: w jednym momencie gorzej się czuje, w drugim już jej nie ma.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

„Pukając do nieba bram” (Thomas Jahn 1997)
Nieuleczalnie chorzy pacjenci szpitala wyruszają skradzionym samochodem w ostatnią podróż w swoim życiu. Odkrywają w nim walizkę pełną kasy, więc postanawiają z tego niespodziewanego prezentu od losu. Ich śladem podążają przestępcy do których należą pieniądze, jak i policjanci, którzy ścigają ich za napad na stację benzynową ...
Ten niemiecki film z ówczesną gwiazdą Tilem Schweigerem, pokazuje że w obliczu śmierci, to co powstrzymuje człowieka przez łamaniem prawa, czyli strach przed konsekwencjami staje się jedynie niewinnym żartem. Pomimo komediowej konwencji filmu udało się w nim przemycić kilka praw o tym, że w życiu powinniśmy traktować każdy dzień jakby był naszym ostatnim, bo tylko wtedy dowiemy się jak ono smakuje.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

„Dziś jestem blondynką” (Marc Rothemund 2013)
Sophie, młodziutka, pełna życia studentka dowiaduje się, że ma raka płuc. Nie można go operować, jedynym ratunkiem pozostaje chemia i naświetlanie, które pomaga jedynie 15 procentom chorych. Sophie zdając sobie sprawę ze swych nikłych szans na przeżycie, postanawia nie zaniedbując leczenia utrzymać pozory normalności. Gdy wypadają jej włosy zaopatruje się w kilka peruk. Nosząc je – jako blondynka, rudzielec czy czarnulka staje się na moment innymi kobietami.
Sophie walkę ze swą chorobą opisywała na blogu, który później wydała w formie pamiętnika. Bardzo szczerze mówiła w nim zarówno o wsparciu jakie dostała od rodziny, przyjaciółki jak i swego chłopaka, którego w pewnym momencie odtrąciła nie chcąc być dla niego ciężarem. W filmie duży nacisk położono na te wątki w jej zapiskach, które dotyczą zmian w postrzeganiu siebie jako kobiety, która traci atrakcyjność, bo wypadają jej nie tylko włosy na głowie, ale też rzęsy i brwi. I tak jak lekarze toczą walkę o jej zdrowie, tak ona walczy o swą tożsamość jako kobiety.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

„Nie jesteś sobą” (George C. Wolfe 2014)
Evan, maż chorej na stwardnienie zanikowe boczne Kate, zatrudnia nową opiekunkę Rebeccę, niezbyt dobrze prowadzącą się studentkę. Choć dziewczyna nie radzi sobie zbyt dobrze, Kate odpowiada to, że traktuje ją jak normalną kobietę i nie lituje się nad nią. Pomiędzy kobietami nawiązuje się nić przyjaźni, która staje się istotna zwłaszcza w momencie, gdy Kate odkrywa, że Evan ją zdradza.
Przejmujący dramat opowiadający historię kobiety, która w jednym momencie była spełnioną artystką i niezależną kobietą, by w chwilę później stać się wrakiem człowieka zdanym na łaskę swych najbliższych. Bardzo pięknie pokazano historię przyjaźni młodej zbuntowanej Rebekki, która ma tendencję do wikłania sobie życia, a dojrzewającej pod wpływem Kate i jej same, dla której Becca staje się podporą i nadzieją w najtrudniejszych chwilach i rezerwuarem młodzieńczej radości jaka się jej udziela.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv