
Oto TOP10 filmów postapokaliptycznych!
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

“Księga ocalenia” (Albert Hughes 2010)
Jest rok 2044. Po wielkiej apokalipsie Ziemia zamieniła się w jedno wielkie zgliszcze i pustkowie. Tereny będące niegdyś Ameryką od trzydziestu lat przemierza Eli, samotnik, który niesie z sobą narzędzie odrodzenia ludzkości – tajemniczą księgę, dar Boga.
„Księgę ocalenia” można śmiało nazwać postapokaliptycznym westernem, w której dochodzi do konfrontacji samotnego wędrowca z żądnym władzy burmistrzem, będącym odpowiednikiem złego szeryfa. Ów chce posiąść tajemnicza księgę, bo wierzy że ta da mu całkowita władze nad światem. A ten zamieszkany jest przez okrutników, których nawet wizja końca niczego nie uczy. Największym walorem “Księgi ocalenia” jest jej widowiskowość. Niesamowite zdjęcia wypłukane z żywszych barw budują grozę tego apokaliptycznego miejsca akcji, w którym króluje zbrodnia i gwałt.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

„Z jak Zachariasz” (Craig Zobel 2015)
W wyniku katastrofy ludzkość uległa zagładzie, a niemal cała powierzchnia Ziemi zostaje napromieniowana. Ann mieszka w chacie na jednym z nielicznych nieskażonych obszarów, gdzie próbuje w miarę normalnie egzystować. Wkrótce dołącza do niej kolejny ocalały – Loomis. Kiedy zaczynają zbliżać się do siebie, w okolicy pojawia się ten trzeci – Caleb. Między mężczyznami zaczyna się rywalizacja o kobietę, która wkrótce przeradza się w agresję…
W „Z jak Zachariasz” mamy świat po apokalipsie, w którym powoli rodzi się nadzieja na nowe życie. Mamy dwoje ludzi, odmiennej płci, którzy być może dadzą początek nowej ludzkości. Kłopot pojawia się w momencie, gdy dołącza do nich trzeci element układanki, Caleb zaburzając rodzącą się harmonię i psując związek. Między dwójką mężczyzn toczy się bardzo subtelna psychologiczna gra o przywództwo, w której rywalizacja o władzę i kobietę jest oczywista i nie podlega dyskusji. I co tu dużo mówić wracają do głosu pierwotne instynkty – wszak w stadzie może być tylko jeden samiec alfa i jeden przywódca. I tak jak Kain pozbył się lepszego od siebie Abla, tak i teraz owa nowa ludzkość powstanie być może na grobie zabitego rywala. „Z jak Zachariasz” jest filmem niełatwym w interpretacji (wątki religijne), ale pięknie wygrano tu motyw samotności w obliczu zagłady ludzkości, zawikłanych relacji między ludźmi i demonów, które nosimy w sobie.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

„Strefa X” (Gareth Edwards 2010)
W Meksyku rozbija się sonda, na której znalezione zostają obce formy życia. Obce formy szybko udowadniają, że życie na naszej planecie nie jest im obce i wkrótce gigantyczne ośmiornicopodobne stwory zawłaszczają coraz większy teren. Sąsiedzi z USA patrzą na to z niepokojem, potem zaczynają naloty w celu zniszczenia wroga, potem budują mur oddzielający oba kraje.
To film science fiction o inwazji Obcych, ale dość specyficzny – Obcych wiele nie zobaczymy, reżysera bardziej interesują ludzie i ich reakcje, a całość ma formę dość klasycznego kina drogi, w którym bohaterowie odkrywają zarówno realia prawdziwego życia, jak i poznają siebie. W tym niskobudżetowym filmie z konieczności postawiono na napięcie i psychologię postaci, zresztą ze znakomitym skutkiem! Choć pierwsza część „Strefy X” rozwija się powoli, to film ma klimacik, a w wielu momentach jest zaskakująco szczery i realistyczny. Wręcz filozoficzne wrażenie robi ciekawa scenografia. Te smętnie wiszące na drzewach kadłuby samolotów czy statków, pogrążone w bagnie czołgi czy zarastające dżunglą hotele przypominają budowle, które stanowią smutną pozostałość po potężnych cywilizacjach. I po nich, i po nas zostają jedynie cienie dawnej świetności... Udane zdjęcia też robią swoje, tylko na pozór wiele nie pokazują, ale za to bardziej uruchamiają wyobraźnię.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv