
„Tożsamość Bourne’a” (Doug Liman 2002)
W Jasona Bournea, cierpiącego na amnezje agenta CIA, który nie potrafi sobie przypomnieć kim jest, ale wie jak zabijać, walczyć i uciekać wcielił się Richard Chamberlain i Matt Damon. Bourne’a wyławia kuter w rybacki, a lekarz opatrujące jego rany odnajduje pod skórą chip z numerem skrytki banku szwajcarskiego, gdzie nieświadomy jeszcze swej sytuacji agent znajduje paszporty, duże sumy pieniędzy i broń. Wkrótce jednak na jego trop wpada Agencja, która wydała na niego wyrok śmierci za niewykonanie zadania. Nie do końca świadomy, kim jest Bourne musi odzyskać swą tożsamość i przeżyć…
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

„Operacja Argo” (Ben Affleck 2012)
Jedna z najbardziej brawurowych akcji agentów CIA, polegająca na ewakuacji sześciu Amerykanów zbiegłych z ambasady USA po tym, jak opanowali ją siły ajatollaha Chomeiniego, przetrzymujące resztę pracowników, jako zakładników. Ponieważ ukrywającej się w ambasadzie kanadyjskiej szóstce grozi śmierć z rąk Irańczyków, a żaden inne rozwiązanie nie wchodzi w grę Tony Mendez (Ben Affleck), agent CIA wpada na karkołomny pomysł, by wywieźć tych ludzi z Iranu, jako pracowników studia filmowego szukających plenerów do fikcyjnej B-klasowej produkcji science fiction "Argo". Znakomity film ukazujący oprócz samej trzymającej w napięciu do ostatnich minut akcji, również kulisy działania agencji bojącej się o swój prestiż i gotowej dla jego ratowania na spodziewane straty ludzkie.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

„3 dni kondora” (Sydney Pollack 1975)
Joe Turner (Robert Redford) pracuje dla CIA, ale nie jest agentem terenowym a pracownikiem komórki, której celem jest wyszukiwanie we wszelkich książkach i gazetach wydawanych na świecie informacji bądź kodów. Po powrocie z lunchu Turner odkrywa, że wszyscy jego współpracownicy zostali zamordowani. Informuje o tym zdarzeniu przełożonych w centrali, ale szybko okazuj się, że w szeregach CIA jest szpieg, a sam Turner zostaje pierwszym podejrzanym.
Film dobrze oddaje klimat braku zaufania do instytucji rządowych, jaki wywołały afery Watergate i wcześniejsza Pentagon Papers. Bohater filmu też odkrywa tajemnicę państwową, a raczej tajemnicę Agencji, by przekonać się, że jeśli wchodzą w grę olbrzymie pieniądze, życie jednostek nie będzie się liczyć.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

„Bardzo poszukiwany człowiek” (Anton Corbijn 2014)
Oparty na słynnym bestsellerze Johna le Carré thriller szpiegowski. Szef niemieckiej jednostki antyterrorystycznej (Philip Seymour Hoffman), prowadzi śledztwo w sprawie Issy Karpova. młody muzułmanina, Czeczena, który nielegalnie przedostał się z Rosji do Niemiec. Istnieje podejrzenie, że ów współpracuje z terrorystami. Bachamn zmusza ludzi, w jakiś sposób połączonych z Issą: młodą prawniczkę idealistkę Annabel i znanego bankiera, do inwigilacji Issy.
W tym filmie nie akcja jest ważna, ale podglądanie pracy służb specjalnych, których oglądamy niejako od kuchni. Mamy więc manipulacje, szantaże, granie na emocjach, podsłuchiwanie, kontrolowanie i inwigilację. Mamy jednak – co najważniejsze – bardzo subtelną rozgrywkę miedzy agenturami zaprzyjaźnionych przecież ze sobą Państw, które pozornie dążą do tego samego. W rzeczywistości jednak zrobią wszystko, by „wygrać” swoje. Historia jest opowiadana bardzo powoli, przez cały seans obserwujemy żmudną pracę agentów, którzy niczym pająki łączą pozornie odległe od siebie fakty.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv