5 z 17
„Rekrut” (Roger Donaldson 2003)...

„Rekrut” (Roger Donaldson 2003)


Informatyk James Clayton zostaje zwerbowany do CIA. Wraz z grupą rekrutów trafia do ośrodka szkoleniowego Agencji zwanego Farmą. Przy okazji morderczego treningu zakochuje się z wzajemnością w swojej koleżance Layli, ale zostaje usunięty z kursu. Od swego werbownika i instruktora Waltera Burke’a dowiaduje się, że zamarkowano jego wyrzucenie, aby ułatwić mu rozpoznanie i unieszkodliwienie „kreta” w szeregach Agencji.
Po raz pierwszy w historii kina pokazano jak CIA werbuje ludzi, na których jej zależy, na czym polega szkolenie i do czego prowadzi. Na podstawie udostępnionych zdjęć i relacji upoważnionego pracownika CIA udało się nawet wiernie odtworzyć wnętrza Langley, gdzie mieści się dowództwo Agencji. Opowieść jest mało „ostrzelana”, kamera często koncentruje się na twarzach bohaterów, ale napięcie wciąż rośnie, a scena finałowa to majsterszyk!



Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

6 z 17
„Dług” John Madden 2010...

„Dług” John Madden 2010


Film Johna Maddena jest remakiem dobrze izraelskiego filmu z roku 1997. To tocząca się dwutorowo, fascynująca opowieść o agentach Mossadu, którzy przed laty stali się bohaterami, gdy udało im się odnaleźć i zabić w Berlinie byłego zbrodniarza wojennego Vogela. Rachel (Helen Mirren i Jessica Chastain), David i Stephan od czasu tej spektakularnej akcji cieszą się ogromnym szacunkiem. Tymczasem ponad 30 lat po tamtym sukcesie David przekazuje dawnym partnerom szokującą wiadomość: podobno na Ukrainie, w szpitalu, dogorywa ni mniej, ni więcej, a… Vogel! Czy trójce agentów udało się wówczas, w Berlinie, zrealizować cel, a ktoś podszywa się pod nazistę, czy też nie, a nie potrafili się do tego przyznać?
„Dług” jest fascynującą układanką, w której jesteśmy kilkakrotnie zwodzeni i w której do końca nie jesteśmy niczego pewni. Retrospekcje to kino szpiegowskie z domieszką thrillera psychologicznego (Vogel próbujący skłócić agentów, którzy go uwięzili, nieustannie badający ich czujność, słabe punkty), reszta filmu – z wyjątkiem czysto thrillerowego finału – to bardziej dramat psychologiczny. John Madden znakomicie te elementy poukładał, a że miał wsparcie w wybornych aktorach, grających na najwyższym poziomie, powstał naprawdę mądry, trzymający w napięciu obraz.



Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

7 z 17
„Zawód: szpieg” (Tony Scott 2001)...

„Zawód: szpieg” (Tony Scott 2001)


W ręce Chińczyków wpada agent CIA Tom Bishop (Brad Pitt), który próbował wydostać z tamtejszego więzienia swoją dziewczynę. Jego dawny mentor Nathan Muir próbuje bezskutecznie skłonić władze CIA do interwencji. W tej sytuacji Muir zmuszony jest do działania na własną rękę, a czasu ma mało bo Bishopa czeka egzekucja.
Niezły film szpiegowski, z dość klasyczną fabułą, choć nietypowe jest w nim to, że Muir… właściwie nie rusza się z miejsca ratując swego kumpla zdalnie, za pomocą telefonu i faksu. Działania agentów: Muira i Bishopa w terenie pokazano w retrospekcjach z Wietnamu z 1975 r., Berlina z 1979 r. oraz z Libanu z 1985 r. Akcja toczy się więc wartko pod sprawną ręką reżysera Tony’ego Scotta, a w roli Nathana Muira znakomicie, jak za swych najlepszych lat, prezentuje się Robert Redford.



Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

8 z 17
„Most szpiegów” (Steven Spielberg 2015)...

„Most szpiegów” (Steven Spielberg 2015)


Na terenie USA zostaje schwytany rosyjski szpieg. Na jego obrońcę wyznaczony zostaje adwokat Donovan. Jednocześnie nad terytorium Związku Radzieckiego zestrzelony zostaje amerykański samolot szpiegowski, którego pilot zostaje pojmany. Oba kraje przygotowują się do wymiany szpiegów, w czym pośredniczyć ma właśnie Donovan.
W tym znakomitym filmie bardzo interesująco ukazano postać szpiega – jako pracownika dobrze wykonującego swój zawód, niewiele różniącego się w tym od swego adwokata. Spielberg wskazuje, że ci dwaj niewiele się od siebie różnią. Obaj są lojalni i uczciwi i oddani są swej misji, obaj są inteligentni i cenią sztukę. Różnią się jedynie bagażem doświadczenia; tylko Abel wie ile Donovan, będący tym bardziej naiwnym, ryzykuje. I to Abel uczy Donovana postawy życiowej, dzięki której obaj wygrają: poświęcać uwagę temu, na co się ma wpływ. Film znakomicie pokazuje też czas polowania na czarownice, kiedy każdego podejrzanego o kontakty z Sowietami żądni krwi amerykańscy demokraci najchętniej spaliliby go na stosie.



Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

Pozostało jeszcze 8 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Tak dziś wygląda Elżbieta Dmoch! Pokazała się publiczne po ponad 20 latach!

Tak dziś wygląda Elżbieta Dmoch! Pokazała się publiczne po ponad 20 latach!

Marcin mocno się zmienił po zakończeniu „Rolnika”. Widzowie mogą go dziś nie poznać!

Marcin mocno się zmienił po zakończeniu „Rolnika”. Widzowie mogą go dziś nie poznać!

Córka Borysa Szyca błyszczy na salonach! 20-latka przyćmiła pozostałe gwiazdy!

Córka Borysa Szyca błyszczy na salonach! 20-latka przyćmiła pozostałe gwiazdy!

Zobacz również

Odkrycie Erena zmieni wszystko. Halil pojmie, że żył w kłamstwie!

Odkrycie Erena zmieni wszystko. Halil pojmie, że żył w kłamstwie!

Córka Borysa Szyca błyszczy na salonach! 20-latka przyćmiła pozostałe gwiazdy!

Córka Borysa Szyca błyszczy na salonach! 20-latka przyćmiła pozostałe gwiazdy!