
LUDWIK WĘGIERSKI - KRÓL WĘGIER, OJCIEC JADWIGI (Kamil Siegmund)
Urodzony 5 marca 1326 w Wyszegradzie. Król Węgier w latach 1342–1382, król Polski w latach 1370–1382.
Pomimo dwóch zawartych małżeństw – z Małgorzatą, córką cesarza oraz króla Czech Karola Wielkiego oraz z Elżbietą, córką Bana Bośni Stefana II, Ludwik nie doczekał się męskiego potomka – prawowitego następcy tronu. Druga żona urodziła mu natomiast trzy córki, z czego pierwsza Katarzyna zmarła jeszcze w dzieciństwie. Najstarsza córka Maria został królową Węgier – żoną Zygmunta Luksemburczyka, a najmłodsza Jadwiga królem polskim i żoną Władysława Jagiełły.
Swoje rządy Ludwik Andegaweński rozpoczął od obszaru Węgier. W tamtejszej stolicy – Budzie, udało mu się stworzyć ośrodek kultury wczesnorenesansowej. W latach 1351 – 1352 Ludwik zaangażował się w sprawy Rusi halicko – włodzimierskiej. Działał wówczas z królem polskim Kazimierzem Wielkim, któremu pomógł opanować i przyłączyć te obszary do Polski. Powołując się na zawarty między jego ojcem a Kazimierzem Wielkim - układ na przeżycie, zawarty podczas zjazdu w Wyszehradzie, Ludwik zaraz po śmierci tego ostatniego przejął tron polski.
Ponieważ sprawy związane z Polską stanowiły dla nowego władcy kwestie drugorzędną, w jego imieniu władzę w kraju sprawowali regenci. W pierwszej kolejności jego matka – Elżbieta Łokietkówna. Następnie Władysław książę opolski, a po nim kanclerz Zawisza z Kurozwęk. Czasy rządów Ludwika Węgierskiego oznaczały dla Polski ostateczne odsunięcie przedstawicieli dynastii piastowskiej od tronu polskiego.
fot. TVP

OLGIERD - WIELKI KSIĄŻĘ LITEWSKI, OJCIEC JAGIEŁŁY (Wojciech Żołądkowicz)
Wielki książę litewski, syn Giedymina, z dynastii Giedyminowiczów. Brat Aldony Giedyminówny, żony Kazimierza Wielkiego - króla Polski, która po chrzcie przyjęła imię Anna. Ojciec Władysława Jagiełły.
Przed śmiercią w 1341 r. Giedymin podzielił swoje państwo, oddając stołeczne Wilno i formalną zwierzchność najmłodszemu Jawnucie. Olgierd z pomocą Kiejstuta w 1345 r. obalił Jawnutę i ogłosił się wielkim księciem. W trakcie swego panowania prowadził pertraktacje zarówno z Kościołem katolickim, jak i prawosławnym w sprawie przyjęcia chrztu. W 1375 roku przekonał patriarchę Konstantynopola do ponownego utworzenia metropolii litewskiej.
fot. Piotr Litwic / TVP

JULIANNA TWERSKA - MATKA JAGIEŁŁY (Dorota Naruszewicz)
Urodzona około 1325 roku. W 1350 r. Olgierd zawarł z Siemionem pokój oraz ożenił się z jego szwagierką Julianną. Siostra Julianny, Maria, była już wtedy żoną Siemiona.
Julianna i Olgierd mieli jeszcze 16 dzieci. Po śmierci męża Julianna została mniszką, przyjmując imię zakonne Marina. Według podań jest też fundatorką najstarszej w Wilnie cerkwi prawosławnej, znajdującej się na miejscu dzisiejszej cerkwi św. Mikołaja.
fot. media-press.tv

SKIRGIEŁŁO – NAJBLIŻSZY BRAT JAGIEŁŁY (Antoni Sałaj)
Urodzony około 1354/1355. Syn Olgierda i Julianny Twerskiej – rówieśnik Witolda. Najbliższy brat Jagiełły, cyrulik ale i hulaka, który – jak pisano - po pijaku bił, na trzeźwo leczył pobitego.
W 1381 roku otrzymał księstwo trockie i był tam namiestnikiem Jagiełły. Był związany z polityka brata. Brał udział w poselstwie brata do Krakowa w styczniu 1385 z darami dla królowej Jadwigi oraz w umowie krewskiej z sierpnia tego roku, w której zapadła decyzja o ślubie i koronacji. Po koronacji złożył hołd bratu, zostając na pewien czas jego namiestnikiem.
Zmarł bezżennie w 1397 roku.
fot. media-press.tv