
JADWIGA – KRÓL POLSKI (Dagmara Bryzek)
Urodzona pomiędzy 3.10.1373 a 18.2.1374 – zmarła w 1399 roku. Najmłodsza z córek Elżbiety Bośniaczki I Ludwika Węgierskiego, wnuczka królowej Elżbiety. Na dworze w Budzie odebrała staranne wykształcenie. Wysłana jako czteroletnie dziecko do Wiednia by poznać narzeczonego – Wilhelma Habsburga - i uczyć się języka oraz obyczaju.
Ślub z Jagiełło wzięła gdy miała 12 lat. Od małego wychowywana, na przyszłą królową, znała swoje przeznaczenie i akceptowała je. Chociaż była wykształcona i dojrzała jak na swój wiek na początku pełniła głównie funkcje reprezentatywne. Nie była wytrawnym politykiem, ale przez panów polskich jako wnuczka Kazimierza Wielkiego traktowana jako: „pani naturalna” królestwa.
Jadwiga jest pierwszą kobietą w historii Polski, która była królem. Młodo zasiadła na tronie, młodo wyszła za mąż i młodo zmarła, ale zapisała się w historii. Wiele wieków później Kościół ogłosił ją świętą.
Zaręczona z habsburskim księciem musiała dla dobra królestwa poślubić człowieka, z którym nie łączyła ani wiara, ani wykształcenie, ani wychowanie, a jedynie wspólny cel: dobro królestwa i księstwa, które zaczęły tworzyć wspólnotę.
fot. Piotr Litwic / TVP

JAGIEŁŁO – WIELKI KSIĄŻĘ LITEWSKI, KRÓL POLSKI (Vasyl Vasylyk)
Urodzony pomiędzy rokiem 1352 a 1362, zmarł w 1434 roku. Syn Olgierda i jego drugiej żony Julianny, córki księcia twerskiego Aleksandra, wnuk Giedymina. Założyciel dynastii Jagiellonów. Wielki książę litewski w latach 1377–1381 i 1382–1401, od 1386 mąż Jadwigi Andegaweńskiej.
Objął tron wielkoksiążęcy w Wilnie po śmierci ojca w 1377. Odsunął od władzy swojego stryja, współksięcia Kiejstuta. W 1385 zawarł z Polską unię w Krewie, zobowiązując się do przyjęcia chrztu i chrystianizacji Litwy oraz poślubienia królowej polskiej Jadwigi w zamian za tron polski, który objął rok później. Był znakomitym władcą i mężem stanu, z ogromnym poczuciem humoru, dystansem do siebie.
fot. media-press.tv

SPYTEK Z MELSZTYNA - STAROSTA BIECKI, WOJEWODA KRAKOWSKI (Aleksander Kaleta)
Urodzony około 1364 r, syn Jaśka z Melsztyna – bohatera dwóch poprzednich sezonów Korony Królów i Ofki, rówieśnik Jagiełły, brat Jadwigi Pileckiej, matki chrzestnej Jagiełły.
W 1381 roku dostał urząd wojewody krakowskiego jako bardzo młody człowiek, co świadczy o jego talencie. Był jednym z najaktywniejszych ludzi końca XIV wieku. Zaangażował się mocno w sprowadzenie Jadwigi do Polski stojąc na czele stronnictwa, które to popierało.
Należał do głównych zwolenników osadzenia Jadwigi a tronie a wcześniej dotrzymania ugody z Andegawenami. Wzbudzał sympatie królowej i ta chętnie widziała go na swoim dworze. Tym bardziej, że zakochał się w jednej z jej dwórek, szlachciance węgierskiej Elżbiecie Laczkfi.
Szybko stał się pierwszoplanową postacią u boku Jagiełły. W 1385 roku to właśnie Spytek witał przyszłego króla w Polsce. Wedle Długosza to właśnie dzięki Spytkowi Jagiełło uzyskał tron polski.
fot. Marcin Makowski / TVP

ELŻBIETA BOŚNIACZKA - MATKA JADWIGI (Małgorzata Buczkowska)
Urodzona około 1340 roku. Wychowywała się na dworze w Budzie jako córka małżeństwa skojarzonego przez Łokietkównę: Stefana Kotromanicia, bana Bośni, z księżniczką gniewkowską Elżbietą.
Jako 14 latka wpadła w oko świeżo owdowiałemu Ludwikowi Węgierskiemu. Związek z miłości okazał się udany. Młoda królowa do końca życia królowej pozostawała w jej cieniu. Nie odmówiono wszakże żonie Ludwika własnego dworu. Przez długi czas Elżbieta nie mogła doczekać się potomstwa, wreszcie, jedna po drugiej urodziły się trzy córki: Katarzyna, Maria i Jadwiga. Gdy została regentką uwikłała się w skomplikowaną i niebezpieczną grę polityczną aż do zaplanowania skrytobójstwa na neapolitańskim królewiczu Karolu. Uległa wpływom wielkorządcy Mikołaja z Gary.
Brak politycznego talentu, nierozważne decyzje i niezdrowe ambicje królowa przepłaciła okrutną śmiercią w 1387 roku. Zanim zginęła (uduszona) upokarzała się przed oprawcami, błagając o pozostawienie przy życiu córki Marii.
fot. media-press.tv