
WOJDYŁŁO - SZWAGIER WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY (Andrey Zhuravsky)
Bojar litewski, bliski człowiek Jagiełły, a później jego szwagier Jagiełły. Nazywany w źródłach pogardliwie „chłopem” lub „chołopem”, dlatego, że ku zgorszeniu Kiejstuta wżenił się w książęcą rodzinę: Jagiełło zgodził się na jego ślub ze swoją siostrą - Marią Olgierdówną. Był to więc mezalians. Wojdyłło brał udział w walkach Olgierdowiczów z Kiejstutowiczami o władzę po śmierci wielkiego księcia Olgierda.
fot. Piotr Litwic / TVP

KIEJSTUT - KSIĄŻĘ TROCKI, SYN GIEDYMINA, OJCIEC WITOLDA (Jakub Mazurek)
Urodzony około 1308/1310. Po 1375 roku Kiejstut, przeniósł stolicę swojego księstwa do Nowych Trok, budując w nich murowany zamek na półwyspie. Następnie zamieszkał w nim i przeniósł do niego swój skarb książęcy. W 1377 roku zamek poniósł poważne straty po ataku krzyżackim.
W 1381 roku po zdobyciu Wilna popadł w konflikt ze swoim bratankiem, Władysławem Jagiełło, synem Olgierda. Po tym wydarzeniu Jagiełło uwięził stryja w Krewie. Niedługo później Kiejstut zmarł, być może zgładzony z rozkazu bratanka. Powyższe wydarzenia stały się początkiem litewskiej wojny domowej, trwającej od 1381 do 1384 roku.
Z małżeństwa z Birutą pozostawił synów Witolda i Zygmunta oraz córkę Ryngałłę.
fot. media-press.tv

WITOLD - SYN KIEJSTUTA (Ihor Aronov)
Najmłodszy, ukochany syn Kiejstuta i nieznanej z imienia matki. Urodzony najpewniej około 1354-55. Jeden z najwybitniejszych bohaterów historii Litwy, Wielki Książę Litewski, walczący u boku ojca Kiejstuta o tron książęcy z Jagiełłą po śmierci Olgierda. Strony zawierały i zrywały zmienne sojusze, walcząc i sprzymierzając się ze sobą i z Krzyżakami. Witold wielokrotnie się chrzcił i zmieniał wyznania z powodów politycznych. Prowadził przez całe życie twardą grę z Jagiełłą, żonglując relacjami litewsko-krzyżackimi.
fot. Marcin Makowski / TVP

WILHELM HABSBURG - KSIĄŻĘ AUSTRIACKI Z DYNASTII HABSBURGÓW (Kacper Gaduła Zawratyński)
Urodzony około 1370 w Wiedniu. W dzieciństwie narzeczony Jadwigi Andegaweńskiej, dziedziczki tronu polskiego. Został pozbawiony szans na zdobycie tronu polskiego i zakończenie narzeczeństwa małżeństwem przez polską szlachtę, która postanowiła związać swą młodą królową z Jagiełłą – wielkim księciem litewskim, co oznaczało bliski związek z Litwą skierowany przeciw zakonowi krzyżackiemu. Do momentu śmierci Jadwigi (17 lipca 1399 r.) nie związał się z żadną inną kobietą.
Po ojcu (zmarłym 9 lipca 1386) panował w Karyntii, Styrii i Krainie, był również regentem Austrii i Tyrolu wspólnie z bratem Leopoldem IV.
fot. Piotr Litwic / TVP