
LEOPOLD III HABSBURG – KSIĄŻĘ AUSTRIACKI (Wojciech Niemczyk)
Urodzony w 1351 w Wiedniu, zm. 9 lipca 1386 (w bitwie pod Sempach) – książę austriacki. Leopold III był synem Albrechta II Kulawego i Joanny von Pfirt. Jego brat Rudolf Założyciel powierzył mu sprawy Tyrolu i ożenił go w 1365 z mediolańską księżniczką Viridis Visconti. Był ojcem Wilhelma Habsburga, kandydata do ręki Jadwigi, a w dzieciństwie jej narzeczonym.
Po śmierci Rudolfa panował we wszystkich posiadłościach Habsburgów wraz z bratem Albrechtem III. W 1379 Leopold kupił hrabstwo Feldkirch. W 1381 otrzymał od Republiki Weneckiej miasto Treviso. Wenecjanie chcieli się w ten sposób zabezpieczyć by miasto nie dostało się pod władzę Padwy. Leopold jednak wkrótce odstąpił Treviso władającemu Padwą Francesco da Carrarze. W 1382 pod władzę Leopolda przeszło dobrowolnie miasto Triest poszukujące ochrony przed ekspansją Wenecji. Niedługo później Habsburg popadł w konflikt ze szwajcarskimi kantonami.
fot. media-press.tv

HELENA – postać fikcyjna – CÓRKA HELENY I GUNCELA, ŻONA NIEMIERZY (Kinga Jasik)
Urodzona około 1355 roku w niewoli krzyżackiej. Giermiek więził kiedyś jej matkę – Helenę - dlatego teraz Helena pała głównie negatywnymi uczuciami do Krzyżaków. Jest żoną Niemierzy, córką Guncela i Heleny – bohaterów poprzednich sezonów Korony Królów. Łagodna i bardzo piękna. Skromna. Ma wszystko: miłość rodziców, miłość męża, sympatię Cudki, uczucia Pełki, a mimo to jest nieszczęśliwa. Uwikłana w konflikt pomiędzy braćmi i zmagająca się ze swoimi emocjami.
fot. media-press.tv

RAGANA – postać fikcyjna - KAPŁANKA ZNICZA – LITEWSKA WIESZCZKA (Natalia Lesz)
Pojawia się jako pomoc Kapłana Znicza, wróży Jagielle i jest jego łączniczką ze światem pogańskich litewskich wierzeń.
Atrakcyjna, tajemnicza, milcząca, komunikuje się znakami, gestami, nie narzuca się. Mądrość i siłę czerpie z kontaktu z siłami nadprzyrodzonymi, z naturą i z tradycji. Umie się kontaktować ze światem nadprzyrodzonym i odczytywać tajemne znaki, potrafi ostrzec przed niebezpieczeństwem. Jej wierność i oddanie są wystawione co raz na ciężkie próby.
fot. media-press.tv

fot. media-press.tv / Piotr Litwic / TVP